Świstak to ssak zaliczany do rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkuje łąki wysokogórskie Alp i Tatr na wysokości 900-2300 m n.p.m. Długość ciała wynosi średnio 50-60 cm, ogona do 15 cm. Gęsta sierść ma szarożółte ubarwienie, spód ciała nieco jaśniejszy. Na grzbiecie występują pojedyncze czarne włosy. Kopie nory głębokie niekiedy na kilkadziesiąt m, służące za miejsce snu zimowego dla całej kolonii. Pożywienie świstaków stanowią trawy, zioła
i korzenie roślin. W Polsce świstak znajduje się pod całko

LISTY DO REDAKCJI

niego zachowania się na lekcjach. A oni nie dość, że się nie uczą, to jeszcze przeszkadzają na lekcjach. Beczą, krzyczą, nawet nie wstydzą się obrażać kolegów i kląć na nauczycieli, gdy postawią im jedynkę. Wielu nauczycieli nie potrafi nad nimi zapanować. Nie pomagają słowa o nie zdaniu do następnej klasy. Perspektywa powtarzania roku nie przeraża ich, są wobec niej zupełnie obojętni.
Jeśli nie obchodzi ich własny los, to niech dadzą się uczyć innym! Jestem ciekaw, czy w innych klasach też istnieje taki problem. I czy jest aż tak duży, jak w mojej klasie. A może ktoś z czytelników wie, jak temu zaradzić. Bardzo proszę o rady.

Michał z szóstej klasyDroga Redakcjo!

Piszę do Was, ponieważ chciałabym poruszyć temat palenia papierosów.
Wiele dzieci w moim wieku (12 lat) zaczyna palić papierosy. Mam nawet kilku kolegów, którzy palą. Próbowali i mnie podkusić, ale nie udało im się to i teraz spotykają mnie z ich strony nieprzyjemności. Przezywają i wyśmiewają mnie, i nie tylko mnie.
Czy może powinniśmy palić razem z nimi w pobliżu szkoły? Zdecydowanie mówię NIE! Ale brakuje odważnych, by odmówić. Więc zaczynają od petów znalezionych na ulicy, a potem sięgają do kieszeni kurtek w szatniach, by wygrzebać pozostawione nieopatrznie kieszonkowe kolegów i koleżanek. Przeznaczają je oczywiście na papierosy. W związku z tym mam jeszcze jedna prośbę do czytelników - NIE ZOSTAWIAJCIE PIENIĘDZY W SZATNIACH!

Weronika