KURIER 21

(1)

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Ach te wakacje

Wakacyjna podróż
do Zamościa

Ważne tematy:

Wakacyjna podróż do Zamościa

W tym roku wakacje zaczęły się niezbyt obiecująco: wiało zimnem i pogoda była deszczowa. Dlatego postanowiliśmy z babcią i dziadziem wykorzystać to i pojechać na wycieczkę do Zamościa. Gdybym została w domu nudziłabym się...  mienią...


Moje wakacyjne wyprawy

W pierwszym miesiącu wakacji byłam na działce na wsi. Było ciepło i słonecznie, lecz czasem padało.

Poezja (2)

Koty, koteczki ...
Krasnalowy berek 
Zakochana w książkach
Na koniec lata
Wschód słońca
Niebo wieczorem

Instrukcja obsługi książki (2)

Książka działa na naszą inteligencje i wyobraźnię. Można dzięki niej także dostać 5 ze sprawdzianu z polskiego ( w przypadku lektury). Należy ją czytać powoli ze zrozumieniem.

Nasze relacje z życia szkoły (2)

Pierwszy w roku szkolnym apel Samorządy Uczniowskiego
Szlachta na czele.
Dzień chłopaka w naszej szkole.


Humor

Mówi chłopak do blondynki:
- Widzisz ten las?
Na to blondynka:
- Nie, drzewa mi zasłaniają.

    W tym roku wakacje zaczęły się niezbyt obiecująco: wiało zimnem i pogoda była deszczowa. Dlatego postanowiliśmy z babcią i dziadziem wykorzystać to i pojechać na wycieczkę do Zamościa. Gdybym została w domu nudziłabym się...
     Podróż z Lublina do Zamościa „luksusową" Toyotą Yaris trwała półtorej godziny. W czasie drogi podziwiałam piękne widoki pól, miasteczek i miast znajdujących się przy trasie naszej podróży. A było czym zachwycać się, gdyż Zamość i jego okolice są położone w malowniczej niecce pomiędzy Wyżyną Lubelską a Roztoczem.
    Zamość to piękne miasto założone w 1580 roku przez Hetmana Jana Zamoyskiego na wzór starożytnych miast włoskich. Dlatego Zamość nazywany jest „Padwą północy". Miasto to, jako gród warowny, zaprojektował architekt włoski Bernardo Morando. Stąd dzisiaj centralna ulica Zamościa nosi jego imię.

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3

Wydanie specjalne -
Święto Szkoły nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

    W dawnych latach do Zamościa prowadziły cztery bramy ze zwodzonymi mostami nad fosą. Podziwiałam resztki murów tych bram. Podczas zwiedzania najbardziej podobał mi się główny rynek z podcieniami i wspaniałym ratuszem. Piękna jest też kolegiata zamojska, która obecnie pełni funkcję katedry biskupiej. Ciekawą budowlą jest też Akademia Zamojska, w której uczyło się wielu sławnych i znanych ludzi, w tym także mój dziadzio i babcia.

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

    Część czasu poświęciliśmy na zwiedzanie ogrodu zoologicznego położonego nad rzeką Łabuńką, w pięknym parku. Odwiedziliśmy cmentarz zamojski, gdzie uprzątnęliśmy groby przodków dziadzia i babci. To piękna, stara nekropolia.
    Po sytym obiedzie u cioci Krysi i odpoczynku wróciliśmy w godzinach wieczornych do Lublina, pełni wrażeń i zadowoleni z wycieczki.

Katarzyna Hamerska, kl. IV A