KURIER 21

(5)

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Zima, zima, a gdzie ten śnieg?

Ważne tematy:
Zima, zima, a gdzie ten śnieg?

Pory roku mają to do siebie, że gdy przychodzą zmienia się również krajobraz otaczający nas dookoła. Najbardziej ze wszystkich pór roku lubię…

Najstarsza kronika naszej Szkoły

W 1911 roku założono naszą szkołę. Przeznaczono ją dla dziewcząt. Patronowała jej królowa Jadwiga. Powstała też pierwsza kronika.

Mój niesamowity sen

Jakie gazety czytamy? Co możemy Wam polecić. Jesteś ciekawy? To czytaj.

Ciąg dalszy opowiadania pt. Gałąź (2)

Chciałbym pomóc temu chłopcu. Brałem udział w wojnie obronnej. Jestem przyjacielem Żydów. Niedawno spotkałem kobietę, która zostawiła u Polaków syna. Mieszka w moim domu

Niedostrzegane młode talenty

Uczniowie klas I-III nie dostrzegają swoich talentów. Przecież trzeba je rozwijać np. chodzić na kółka, które są bezpłatne, brać udział w konkursach lub jeździć na obozy itp.

Zdrowie, zdrówko, zdróweczko

Zdrowie jest jedną z najważniejszych spraw w naszym życiu. Warunkuje przecież nasze istnienie. Na dobry styl życia składa się np.: odżywianie, aktywność ruchowa oraz odpowiednia ilość snu i tryb życia.

Złodzieje czasu - czyli co nieco o grach RPG


Któż z nas nie zastanawiał się, jaka czynność w życiu człowieka zajmuje najwięcej czasu. Odpowiedź jest prosta jest to granie w gry RPG.

    Pory roku mają to do siebie, że gdy przychodzą zmienia się również krajobraz otaczający nas dookoła. Najbardziej ze wszystkich pór roku lubię zimę i to białe futerko pokrywające ziemię właśnie dzięki niej. Najpiękniejszym miejscem gdzie mogłem zobaczyć w pełni urodę zimy są oczywiście góry. Podczas ferii byłem w Zakopanym w górach Tatrach i tu właśnie przekonałem się jak cudowna jest zima.
    Z okna mojego pokoju rozciągał się piękny widok na ośnieżone wyższe i niższe stoki gór. Na pierwszym planie widniał szczyt zwany Giewontem. Niedaleko było też Morskie Oko, jezioro, które zimą chociaż zamarznięte wyglądało naprawdę uroczo.
    Padający ciągle śnieg i lekki mróz powodowały powstawanie szadzi na gałązkach wszystkich drzew, krzewów.
    To wszystko wyglądało naprawdę bardzo pięknie i miło było spacerować po bielutkim puchu śnieżnym, w którym słońce mieniło się złocistymi kryształkami.
    Było naprawdę uroczo, zimy krajobraz w górach różni się bardzo od tego w naszym mieście. U nas w Lublinie zima wygląda, jakoś bardziej szaro i smutno.
    Chciałbym, co roku jeździć w góry aby podziwiać wszystkie uroki zimy, które tam są naprawdę widoczne.

Daniel Skowronek, kl. V B

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3

Wydanie specjalne -
Święto Szkoły nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

Najstarsza kronika naszej Szkoły

    W 1911 roku założono naszą szkołę. Przeznaczono ją dla dziewcząt. Patronowała jej królowa Jadwiga. Powstała też pierwsza kronika.

„KRONIKA SZKOLNA.
ROK SZKOLNY 1911/12

    Grono osób, pracujących w danej Macierzy , powzięło założenia w Lublinie szkoły początkowej dla dziewcząt. Zwrócono się do p. O. Tosio, z propozycją starania się koncesję na utworzenie szkoły ludowej. Po uzyskaniu koncesji było bardzo mała i otworzona szkoła imieniem Królowej Jadwigi, w której dziewczęta mogły otrzymywać wychowanie w duchu narodowym, zapełniała dotkliwą lukę w szkolnictwie elementarnym."
   Pierwszą dyrektorką została wspomniana w tekście pani Otylia Tosio. W szkole uczyło sześciu nauczycieli.
Kronikę napisała ręcznie, bardzo starannym pismem, p. Tosio. Obejmuje lata szkolne od 1911/1912-1925/1926. Ma 153 strony. Na wielu stronach widnieją pieczęcie szkoły. W kronice znajdują się liczne zdjęcia, głównie klas. Zamieszczono też egzemplarze gazetki szkolnej „Świat koleżeński". Pierwszy numer powstał 6 marca 1922 roku. Dołączono również liczne dokumenty szkolne.