KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

2

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Otrzęsiny klas czwartych
w naszej szkole

Ważne tematy:

Otrzęsiny klas czwartych w naszej szkole
Dnia 3 października 2005 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas czwartych.

Nasze lektury
Książka „Uczniowie Spartakusa" Haliny Rudnickiej opowiada o trzynastoletnim chłopcu, Kaliasie, który, porwany z rodzinnych Aten przez pirata Milona, zostaje...


Dzień Nauczyciela
Kilka dni temu był ulubiony dzień wszystkich, którzy nas uczą -Dzień Nauczyciela.

Dzień Papieski w naszej szkole
W dniu 16 października wszystkie klasy naszej szkoły zostały zaproszone na prezentację o Papieżu Janie Pawle II.

Karol Wojtyła -Jan Paweł Wielki
Wraz z wyborem Jana Pawła II rozpoczął się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła, podczas którego papież z dalekiego kraju stał się autorytetem moralnym.

Kuchnia pełna cudów
Mój magiczny dom
Pewnej nocy przyśniło mi się coś wyjątkowego - mój magiczny dom. Z zewnątrz wyglądał inaczej niż zwyczajne domy, a wewnątrz był jeszcze bardziej niezwykły.

Święto Zmarłych w Polsce i nie tylko (2), (3), (4)
Święto Zmarłych w naszej ojczyźnie jest obchodzone od dawna. W innych krajach także ono istnieje.

Święto Niepodległości (2)
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski.

    Dnia 3 października 2005 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas czwartych. Brali w nich udział czwartoklasiści, wybrani uczniowie klas starszych, nauczyciele i rodzice.
    Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17:30. Wszyscy zebrali się w szkolnej sali gimnastycznej. Po krótkim wystąpieniu przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego nastąpiły prezentacje klas czwartych. Wszystkim udało się to znakomicie i bardzo pomysłowo. Zebrani goście nagrodzili czwartoklasistów gromkimi brawami.
    Następnie nadszedł czas na sprawdzenie wiadomości o szkole. Piątoklasiści wybierali po pięć osób, kolejno z każdej klasy. Każda grupa losowała numery pytań, na które musiała odpowiedzieć. Uczestnicy quizu mieli do wykorzystania jedno „koło ratunkowe", czyli pomoc pozostałych osób z klasy. Pytania dotyczyły historii oraz życia codziennego naszej szkoły. Klasy czwarte były świetnie przygotowane i z łatwością odpowiedziały na trudne, podchwytliwe pytania.
    Czwartoklasiści zdali egzamin. Dyrektor szkoły, pan Jerzy Piskor wręczył gospodarzom klas czwartych certyfikaty włączenia ich w poczet klas starszych. Po oficjalnych uroczystościach w sali gimnastycznej rozpoczęło się świętowanie sukcesu. Klasy starsze i ich nauczyciele zostali zaproszeni przez czwartoklasistów na poczęstunek do szkolnej stołówki, a „świeżo upieczone starszaki" bawiły się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych w rytmie najnowszych przebojów.

Małgorzata Łazuka, Ewa Korybska,
Ilona Wanatowicz, kl. IV E

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Nasze lektury

    Książka Uczniowie Spartakusa Haliny Rudnickiej opowiada o trzynastoletnim chłopcu, Kaliasie, który porwany z rodzinnych Aten przez pirata Milona, zostaje sprzedany na targu niewolników razem z matką. Podczas gdy on trafia do Kwintusa Waryniusza, jego matka zostaje sprzedana do tkalni jednego z najbogatszych obywateli Rzymu. Po wielu przygodach Kalias trafia do szkoły gladiatorów, gdzie najlepszy z nich, Spartakus, planuje powstanie. Książka opowiada o przyjaźni, walce o wolność i odwadze. Jest ciekawie napisana, a autorka znała historię powstania świetnie, skoro tak dobrze napisała opowieść. Uczniowie Spartakusa to jedna z najlepszych lektur dla klasy piątej szkoły podstawowej i naprawdę nam się spodobała.
Spartakus - przywódca powstania
    Był organizatorem i przywódcą największego powstania niewolników w Starożytnym Rzymie (73-71 p.n.e.), w którym wzięło udział około 100 tys. bojowników. Powstanie zostało krwawo stłumione przez Marka Krassusa. Spartakus zginął w walce, 6 tys. powstańców ukrzyżowano wzdłuż via Appia, a ich krzyże podpalono. Legenda mówi, że Spartakus także został ukrzyżowany, a jego żona i syn przyszli pod jego krzyż. W rzeczywistości jednak Spartakus samotnie wbił się w legion chcąc zabić Marka Krassusa, prawdopodobnie jego ciało zostało poćwiartowane mieczem tak, że po bitwie nie odnaleziono jego ciała.

Jakub Dzioba, Maksymilian Podleśny, kl. 5A

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

1/2