KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

2

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Dzień Papieski
w naszej szkole

Ważne tematy:

Otrzęsiny klas czwartych w naszej szkole
Dnia 3 października 2005 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas czwartych.

Nasze lektury
Książka „Uczniowie Spartakusa" Haliny Rudnickiej opowiada o trzynastoletnim chłopcu, Kaliasie, który, porwany z rodzinnych Aten przez pirata Milona, zostaje...


Dzień Nauczyciela
Kilka dni temu był ulubiony dzień wszystkich, którzy nas uczą -Dzień Nauczyciela.

Dzień Papieski w naszej szkole
W dniu 16 października wszystkie klasy naszej szkoły zostały zaproszone na prezentację o Papieżu Janie Pawle II.

Karol Wojtyła -Jan Paweł Wielki
Wraz z wyborem Jana Pawła II rozpoczął się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła, podczas którego papież z dalekiego kraju stał się autorytetem moralnym.

Kuchnia pełna cudów
Mój magiczny dom
Pewnej nocy przyśniło mi się coś wyjątkowego - mój magiczny dom. Z zewnątrz wyglądał inaczej niż zwyczajne domy, a wewnątrz był jeszcze bardziej niezwykły.

Święto Zmarłych w Polsce i nie tylko (2), (3), (4)
Święto Zmarłych w naszej ojczyźnie jest obchodzone od dawna. W innych krajach także ono istnieje.

Święto Niepodległości (2)
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski.

    W dniu 16 października wszystkie klasy naszej szkoły zostały zaproszone na prezentację o papieżu Janie Pawle II.
Na niej zaprezentowane zostały:
- krótka historia z życia papieża;
- piosenka o Ojcu Świętym pt.: „Lolek";
- zainicjowanie akcji „Serce na dłoni";
- zapalenie od każdej klasy znicza przed obrazem Jana Pawła II, uczczenie pamięci Ojca Świętego minutą ciszy.

    W szkolnym korytarzu uczniowie klas szóstych zrobili wystawę. Były to fotografie Jana Pawła II, wklejone w wycięte z papieru klatki filmowe. Bardzo się przy tym napracowali, ale pięknie się to prezentuje. Najstarsi uczniowie naszej szkoły, czyli szóstoklasiści obejrzeli film pod tytułem „Karol. Człowiek, który został papieżem".
    Dzień Papieski, to czas duchowej łączności z papieżem. W tym dniu wspominamy go, jego życie, to co zrobił. Modlimy się również w jego intencji. Jest to bardzo ważny dzień w życiu duchowym każdego człowieka.

                                    Katarzyna Hamerska, kl. VA.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Karol Wojtyła -
Jan Paweł Wielki

    16 października obchodzimy Dzień Papieski. Dla nas, Polaków jest to święto szczególne. Przypomina nam ono o naszym rodaku, który jako pierwszy Polak zasiadł na tron piotrowy. Jan Paweł II swą mądrością i dobrem poruszył i zjednoczył serca ludzkie. Teraz z dumą wspominamy wielkiego Papieża Polaka. Pamiętajmy jednak, że człowiek ten, zanim został papieżem, wiódł zwykłe życie, podobne do naszego.     
   Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był drugim synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Miał starszego brata Edmunda Wojtyłę. Już miesiąc po urodzeniu, bo 20 czerwca, został ochrzczony i tym samym włączony do rodziny dzieci Bożych.  Życie Lolka było skromne i miało wiele smutnych chwil. Jego matka zmarła 13 kwietnia 1929 roku, gdy Karol miał 9 lat. Niewiele później zmarł też na szkarlatynę jego brat. We wrześniu 1930 roku zaczął naukę w gimnazjum. Był bardzo utalentowany i wyróżniała go ogromna wiara. Jego ulubionym sportem była piłka nożna i jazda na nartach. Studiował polonistykę w Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia rozpoczął w październiku 1938 roku. W czasie studiów zmarł jego ojciec, później zaś nadeszła II wojna światowa. Karol, tracąc możliwość kontynuowania nauki zatrudnił się w zakładzie chemicznym. 1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła został księdzem. Przez 7 miesięcy pracował w parafii Niegowić.   

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

3/2