KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

2

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Karol Wojtyła -
Jan Paweł Wielki

Ważne tematy:

Otrzęsiny klas czwartych w naszej szkole
Dnia 3 października 2005 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas czwartych.

Nasze lektury
Książka „Uczniowie Spartakusa" Haliny Rudnickiej opowiada o trzynastoletnim chłopcu, Kaliasie, który, porwany z rodzinnych Aten przez pirata Milona, zostaje...


Dzień Nauczyciela
Kilka dni temu był ulubiony dzień wszystkich, którzy nas uczą -Dzień Nauczyciela.

Dzień Papieski w naszej szkole
W dniu 16 października wszystkie klasy naszej szkoły zostały zaproszone na prezentację o Papieżu Janie Pawle II.

Karol Wojtyła -Jan Paweł Wielki
Wraz z wyborem Jana Pawła II rozpoczął się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła, podczas którego papież z dalekiego kraju stał się autorytetem moralnym.

Kuchnia pełna cudów
Mój magiczny dom
Pewnej nocy przyśniło mi się coś wyjątkowego - mój magiczny dom. Z zewnątrz wyglądał inaczej niż zwyczajne domy, a wewnątrz był jeszcze bardziej niezwykły.

Święto Zmarłych w Polsce i nie tylko (2), (3), (4)
Święto Zmarłych w naszej ojczyźnie jest obchodzone od dawna. W innych krajach także ono istnieje.

Święto Niepodległości (2)
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski.

     Jego życie diametralnie się zmieniło 16 października          1978 roku - został wybrany na papieża. Wybrał sobie imię Jan Paweł II. Odbywał wiele pielgrzymek w tym 8 do swej ojczyzny. Papież wszechczasów zniweczył komunizm w Polsce, wspierał Solidarność. Jego 26,5 letni pontyfikat był czasem wielkich zmian. Do modlitwy różańcowej dołączył tajemnice światła. Był pierwszym papieżem, który udzielił mediom wywiadu. Był otwarty na ludzi jak żaden jego poprzednik. Szczególną miłością otaczał młodzież. Powołał zwyczaj obchodzenia Światowych Dni Młodzieży. Starał się, aby panował pokój między wyznawcami innych religii.
    13 maja 1981 roku cały świat zjednoczył się w modlitwie. Ali Agca postrzelił Jana Pawła II. Być może nie byłoby Go z nami tak długo, gdyby nie Matka Boska, która ocaliła Jego życie. Papież odbył poufną rozmowę z zamachową w więzieniu.   
    W 2005 roku ten wielki człowiek odszedł z naszego świata. Ludzie zjednoczyli się poprzez żałobę i modlitwę. Wielu się nawróciło. Nawet przedstawiciele innych religii odczuwali głęboki smutek. Jego następcą został Jego przyjaciel - Jozef Ratzinger, teraz Benedykt XVI. Wszyscy pamiętamy o naszym wielkim rodaku.   

Karolina Tybulczuk i Ola Łakomska, kl. V C

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

    Wraz z wyborem Jana Pawła II rozpoczął się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła, podczas którego papież z dalekiego kraju stał się autorytetem moralnym także dla wielu niechrześcijan i niewierzących, co potwierdziły wzruszające dowody miłości okazywane w czasie jego choroby i wielki ból po jego śmierci. Wszyscy to pamiętamy - mówił papież.
   Po polsku Benedykt XVI powiedział: -
Dziś wspominamy wybór na Stolicę Świętego Piotra Jana Pawła II, pierwszego papieża z rodu Polaków. Dziękując Dobremu Bogu za jego ofiarną posługę Kościołowi i całej rodzinie ludzkiej, ponawiamy zobowiązanie przyjęcia jego nauczania oraz naśladowania jego życia.

Maksymilian Podleśny, kl. V A

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

4/2