KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

2

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Kuchnia pełna cudów

Ważne tematy:

Otrzęsiny klas czwartych w naszej szkole
Dnia 3 października 2005 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas czwartych.

Nasze lektury
Książka „Uczniowie Spartakusa" Haliny Rudnickiej opowiada o trzynastoletnim chłopcu, Kaliasie, który, porwany z rodzinnych Aten przez pirata Milona, zostaje...


Dzień Nauczyciela
Kilka dni temu był ulubiony dzień wszystkich, którzy nas uczą -Dzień Nauczyciela.

Dzień Papieski w naszej szkole
W dniu 16 października wszystkie klasy naszej szkoły zostały zaproszone na prezentację o Papieżu Janie Pawle II.

Karol Wojtyła -Jan Paweł Wielki
Wraz z wyborem Jana Pawła II rozpoczął się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła, podczas którego papież z dalekiego kraju stał się autorytetem moralnym.

Kuchnia pełna cudów
Mój magiczny dom
Pewnej nocy przyśniło mi się coś wyjątkowego - mój magiczny dom. Z zewnątrz wyglądał inaczej niż zwyczajne domy, a wewnątrz był jeszcze bardziej niezwykły.

Święto Zmarłych w Polsce i nie tylko (2), (3), (4)
Święto Zmarłych w naszej ojczyźnie jest obchodzone od dawna. W innych krajach także ono istnieje.

Święto Niepodległości (2)
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski.

Oto przepis na Bardzo dobre muchomory, który będziesz mógł zrobić sam.

Potrzebne będzie:
- kilka jajek ugotowanych na twardo,
- kilka ładnych, niezbyt dużych pomidorów,
- trochę twarożku,
- jarmuż do przybrania półmiska

Sposób przyrządzania:
    Ugotowane na twardo jajka, wstaw na chwilę do zlewu i puść na nie strumień zimnej wody, żeby łatwiej było je obrać ze skorupki. Gdy jajka będą już obrane, ostrym nożem obetnij im czubki. Potem weź wymyte i osuszone pomidory i także ostrym nożem odetnij z nich kapelusze. Następnie na talerzu rozłóż umyty jarmuż i czubki jajek na nim poukładaj. Na górze czubków, rozłóż kapelusze pomidorów, aby powstały grzyby - muchomory. Twarożkiem zrób kropeczki na pomidorach, aby rzeczywiście wyglądały jak muchomory.

Z resztek jajek i pomidorów można robić sałatkę, dodając cebulkę i paprykę.   

Gotowe!
Smacznego!


Na podstawie książki ,,Kuchnia Pełna Cudów'' Marii Trelikowskiej,
opracowała Małgorzata Gdak, kl. IV E

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Mój magiczny dom

    Pewnej nocy przyśniło mi się coś wyjątkowego - mój magiczny dom. Z zewnątrz wyglądał inaczej niż zwyczajne domy, a wewnątrz był jeszcze bardziej niezwykły.
    Mój wyśniony dom miał kulisty kształt, okrągłe okna i okrągłe drzwi. Okrągły był również komin, z którego wydobywał się bladoniebieski dym w formie maleńkich krążków. Dom miał kolor tęczowy i wyglądał wspaniale na tle soczyście zielonych krzewów  i drzew, które rosły dookoła.
    Wnętrze pomalowane zostało jasnymi, spokojnymi barwami i było bardzo przytulne. Nie jestem pewna, ile pokoi miał ten dom. Zwiedziłam tylko niektóre: pokój odpoczynku, pokój snu, pokój higieny, pokój lektury, pokój ćwiczeń, pokój zabaw, pokój logicznego myślenia, pokój czarów i pokój eksperymentów, czyli laboratorium. Każdy z nich miał inny kolor i inny zapach. W każdym słychać było cicho grającą muzykę, która idealnie pasowała do charakteru pomieszczenia.
    Mój wyśniony dom nie był wcale duży, ale mimo to znajdowało się w nim wiele pokoi. Mnie to nie dziwi, bo był to przecież magiczny  dom. Nie byłam w nim sama, bo byli ze mną moi rodzice i wymarzony piesek - owczarek niemiecki Kapsel. Rodzice nie musieli wychodzić do pracy i nigdzie się nie spieszyli. Mieliśmy dużo czasu dla siebie, rozmawialiśmy bez końca, śmialiśmy się i bawiliśmy się z Kapslem. Nikt nam nie przeszkadzał.
    W moim magicznym domu panowała niezwykła atmosfera, dzięki której czułam się spokojna, bezpieczna i szczęśliwa. Wiem, że był to tylko sen, ale przecież mogę zawsze starać się, aby mój prawdziwy dom był coraz bardziej podobny do tego wyśnionego. Każdy
człowiek może się o to postarać.

        Małgorzata Łazuka, kl. IV E

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

5/2