KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

2

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Jedno święto, różne obchody

    W Polsce Święto Zmarłych czy Zaduszki są czymś oczywistym. Nic dziwnego, w końcu początki tego święta sięgają aż dwóch tysięcy lat przed czasami, w których żyjemy. To święto powstało z wielu obyczajów. Celtowie obchodzili je jako Samhain - dzień ducha pustkowia i złych mocy. Dla starożytnych  Rzymian było to święto Pomony, bogini plonów. Chrześcijanie obchodzili je (i wciąż obchodzą) jako Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny obchodzony przez katolików.       
    W Polsce Święto Zmarłych jest dniem smutku i odwiedzania cmentarzy. Palimy znicze na grobach zmarłych i modlimy się. Jednak kiedyś było inaczej. Do początku XX wieku dnia 31 października przygotowywało się wiele potraw. Gotowano bób i kaszę, pieczono chleby i razem z wódką ofiarowano je zmarłym. Prawosławni zanosili dania na cmentarze, katolicy zaś pozostawiali je na stole. Na noc uchylało się drzwi, by zmarli mogli odwiedzić swój dom. Nawoływano ich nawet po imieniu. Żywi mieli obowiązek zaspokojenia pragnień zmarłych, wierzono, że jeśli tego nie uczynią spotka ich straszna kara. Dwa dni po tym święcie zabronione było wykonywanie takich czynności jak deptanie kapusty, maglowanie, ubijanie masła, przędzenie, spluwanie itp. A wszystko po to, aby nie skaleczyć, nadepnąć czy w inny sposób skrzywdzić duszy odwiedzającej dom. Karmiono  żebraków, ponieważ wierzono, że ich postać mogli przybrać zmarli. Oprócz tego palono znicze, ogniska i modlono się za nieżywych.   

Wielka Brytania, Ameryka, Australia
    W tych krajach Święto Zmarłych (Halloween) jest jednym z najważniejszych świąt. Ludzie sprzątają mieszkania a na noc zostawiają jedzenie i napoje. W większych miastach dzieci chodzą po domach przebrani w stroje wiedźm, duchów, wampirów i innych straszydeł. Wołają „Trick or Treat", co oznacza „Słodycze albo psikus". Sąsiedzi częstują więc przebierańców słodyczami, czasami dają nawet drobne pieniądze. Dorośli chodzą na bale przebierańców i przyjęcia, na których leje się wosk i wywołuje duchy. Na noc zostawia się wydrążoną dynię z zapaloną świeczką w środku. W domu często wiesza się kościotrupy i przygotowuje mroczne scenerie.   


Meksyk   

    W Meksyku również istnieje zwyczaj obchodzenia Święta Zmarłych, jednak przebiega to zgoła inaczej. Już na dwa tygodnie przed tym świętem w sklepach pojawiały się plastikowe czy czekoladowe dynie, duchy, kościotrupy i inne demony. Widniały na nich napisy takie jak „Przytul mnie", „Czekam na ciebie", „Poznajesz mnie?". Pod koniec października Meksykanie sprzątają domy, pieką ciasta, stawiają obrazki świętych i przystrajają domy. Na stołach stawiają kadzidła, świece i lichtarze. W domach albo na patio składają ofiary dla zmarłych. Wieczorem rodzina spotyka się na wspólnej kolacji. Pod sufitem wieszano słodycze i owoce. Meksykanie uważali, że dusze żywią się niewidzialnym aromatem wydzielanym przez potrawy. Mieszkańcy Meksyku wierzyli, że na ziemię najpierw przychodzą duchy dzieci, nazywane przez Meksykanin aniołkami. Na stole stawiano więc słodycze. Później zmieniano dekoracje, aby mogli się pożywić zmarli dorośli. 1 listopada rodziny wybierają się na cmentarze, aby przystroić groby. Na cmentarzu zostawia się również pokarm i przedmioty należące do zmarłych. Meksykanie na cmentarze przychodzą jednak przede wszystkim po to, aby nawiązać kontakt z duszami. Wieczorem zapalają świece na grobach, aby oświetlić duchom drogę.   

Karolina Tybulczuk, kl. V C     
Korzystałam ze strony www.religia.doc.pl

Ważne tematy:

Otrzęsiny klas czwartych w naszej szkole
Dnia 3 października 2005 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas czwartych.

Nasze lektury
Książka „Uczniowie Spartakusa" Haliny Rudnickiej opowiada o trzynastoletnim chłopcu, Kaliasie, który, porwany z rodzinnych Aten przez pirata Milona, zostaje...


Dzień Nauczyciela
Kilka dni temu był ulubiony dzień wszystkich, którzy nas uczą -Dzień Nauczyciela.

Dzień Papieski w naszej szkole
W dniu 16 października wszystkie klasy naszej szkoły zostały zaproszone na prezentację o Papieżu Janie Pawle II.

Karol Wojtyła -Jan Paweł Wielki
Wraz z wyborem Jana Pawła II rozpoczął się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła, podczas którego papież z dalekiego kraju stał się autorytetem moralnym.

Kuchnia pełna cudów
Mój magiczny dom
Pewnej nocy przyśniło mi się coś wyjątkowego - mój magiczny dom. Z zewnątrz wyglądał inaczej niż zwyczajne domy, a wewnątrz był jeszcze bardziej niezwykły.

Święto Zmarłych w Polsce i nie tylko (2), (3), (4)
Święto Zmarłych w naszej ojczyźnie jest obchodzone od dawna. W innych krajach także ono istnieje.

Święto Niepodległości (2)
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

7/2