KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

2

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Historia HALLOWEEN

    Celtycki Nowy Rok, 31 października jest najważniejszym dniem  roku. Zaznacza ono celtycki Nowy Rok i wiąże się także z końcem żniw. Dzień ten stał się festiwalem śmierci i ognia. Tego dnia bóg celtycki wywoływał duchy złych zmarłych, którzy odeszli w ciągu poprzedniego roku. Według ich wierzeń w tym czasie złe duchy powstawały i wędrowały po wsiach dokuczając ludziom. 31 października, Celtowie spodziewali się prześladowań ze strony duchów zmarłych, złych duchów i demonów , dla nich nie było to wcale zabawne. Palili ogniska, aby przyciągały one dobre duchy do ich miasta i aby te odstraszały złe duchy i kierowały je na inne drogi. Festiwal Ognia rozpoczynał się 31 października i trwał do 1 listopada nazywano go Samhain - wtedy to zacierał się granica między światem żywych a umarłych. Samhain nie był tylko świętem życia i śmierci dla druidów oznaczał koniec lata i początek zimy.

Maksymilian Podleśny, kl. V A

Ważne tematy:

Otrzęsiny klas czwartych w naszej szkole
Dnia 3 października 2005 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas czwartych.

Nasze lektury
Książka „Uczniowie Spartakusa" Haliny Rudnickiej opowiada o trzynastoletnim chłopcu, Kaliasie, który, porwany z rodzinnych Aten przez pirata Milona, zostaje...


Dzień Nauczyciela
Kilka dni temu był ulubiony dzień wszystkich, którzy nas uczą -Dzień Nauczyciela.

Dzień Papieski w naszej szkole
W dniu 16 października wszystkie klasy naszej szkoły zostały zaproszone na prezentację o Papieżu Janie Pawle II.

Karol Wojtyła -Jan Paweł Wielki
Wraz z wyborem Jana Pawła II rozpoczął się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła, podczas którego papież z dalekiego kraju stał się autorytetem moralnym.

Kuchnia pełna cudów
Mój magiczny dom
Pewnej nocy przyśniło mi się coś wyjątkowego - mój magiczny dom. Z zewnątrz wyglądał inaczej niż zwyczajne domy, a wewnątrz był jeszcze bardziej niezwykły.

Święto Zmarłych w Polsce i nie tylko (2), (3), (4)
Święto Zmarłych w naszej ojczyźnie jest obchodzone od dawna. W innych krajach także ono istnieje.

Święto Niepodległości (2)
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski.

DRUIDZI

    Byli kastą okultystycznych kapłanów celtyckich, zrzeszonych w międzyplemienny zakon z siedzibą w Brytanii. Oprócz funkcji duchownych (wierzyli np. w wędrówkę dusz) sprawowali funkcje sędziów i lekarzy, zajmowali się również obserwacją gwiazd oraz uprawianiem magii.
    Rokrocznie w dniu 31 października druidzi wyruszali w odwiedziny do okolicznych domostw, domagając się poczęstunku (według niektórych źródeł żądanie dotyczyło wydania im młodej dziewczyny, która miałaby być spalona w ofierze dla Samhaina). Jeżeli ofiara zadowoliła kapłanów, zapalali przed domem świecę uczynioną z ludzkiego tłuszczu i wkładali ją do wyrzeźbionej w rzepie „głowy Jacka O-Lanterna", co miało chronić domowników przed atakami demonów. Jeśli rodzina nie spełniła żądań druidów, wówczas odprawiali nad domem okultystyczne sztuczki, co przetrwało do dziś jako halloweenowe TRICK OR TREAT (sztuczka albo poczęstunek), wypowiadane przez dzieci w celu zdobycia łakoci. Niezadowoleni z ofiary kapłani mogli na drzwiach wejściowych domu zawiesić heksagram, stanowiący zaproszenie dla Samhaina i jego demonów do złożenia nocnej wizyty mieszkańcom domostwa. Święto Samhaina było największym świętem Celtów; oznaczało koniec lata. Do tego czasu należało zakończyć wszystkie stare sprawy: zebrać zbiory, spędzić bydło z pastwisk, ubić nadmiar zwierząt, zapłacić trybuty i zwrócić długi.
    Celtowie traktowali noc 31 października jako „czas bez czasu". Wieczorem kończyło się lato i stary rok, zaś zima i nowy rok zaczynały się o świcie, więc 12 nocnych godzin nie należało ani do zimy, ani do lata. Przez ten okres nic nie oddzielało świata ziemskiego od zaświatów, a to sprzyjało spotkaniom żywych i umarłych. Wierzono, że Samhain, bóg śmierci, kontrolował duchy umarłych i pozwalał spoczywać im w spokoju albo kazał pokutować za grzechy. W tę szczególną noc sprowadzał na ziemię dusze złych zmarłych, którzy odeszli podczas minionego roku, żeby spłacili dług za swoje złe czyny. W tym celu umieszczał dusze w ciałach zwierząt tym bardziej prymitywnych, im więcej grzechów znajdowało się na ich koncie (duchy zmarłych musiały np. pełzać po ziemi). Tylko Samhain miał prawo sądzić i wydawać wyrok odnośnie ich dalszego losu oraz tego, w jaki sposób mieli dalej egzystować, czy to w ciele zwierzęcia, czy w ciele niebieskim w niebie. Celtowie wierzyli, że składając dary i ofiary są w stanie przebłagać boga śmierci za swoje grzechy i sprawić, że dusze będą mogły osiągnąć niebiańską nagrodę. Wierzono również, że razem z Samhainem wędruje w ową noc na ziemię jego przyboczna straż - wróżki, chochliki, gnomy.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

8/2