KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

1

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

NASZE ZWIERZAKI

Królik
miniaturowy
     
 
gromada: ssaki
  wielkość:
do 40cm
  ciężar: do 3kg
 
pożywienie: sucha karma, trawa, siano, czerstwy chleb, kolby, wszelkiego rodzaju słodycze dla gryzoni ( które można nabyć w sklepie zoologicznym)

Ważne tematy:

Jesień w wierszach (2)

Jedzie jesień  po świecie
W pozłacanej karecie.

Nasze zwierzaki
Królik bardzo lubi być głaskany, przytulany, ale nie lubi być brany na ręce i drapany pod brodą, tak jak koty. Jest  idealny dla jedynaków oraz osób starszych.


Ciekawostki
Czy wiesz, że...? Apel do
„sadystów'. Dlaczego ręce i nogi marszczą się w kąpieli?
Ile waży karat? HABITUACJA

Jak pozbyć się muchy?
Jeśli ktoś nie ma wystarczającego refleksu (a trzeba mieć niezły i celować nieco ponad nią) polecam swój patent :

Jak człowiek staje się poetą?
Nikt nie rodzi się od razu poetą. Człowiek staje się nim powoli w ciągu swojego życia. Taki proces jest długotrwały, skomplikowany i zależy od wielu czynników.

Humor
Dziennikarz przeprowadza wywiad z ludożercą:
-Czy w waszym państwie płacicie podatki?
-Nie.
-Nie? Dlaczego?
-Zjedliśmy ministra finansów i teraz nie ma chętnego na zajęcie jego stanowiska.

Ciekawostki o postaciach z książki Joanne K. Rowling „Harry Potter". (2), (3), (4), (5)

Pierwszy pomysł postaci wpadł do głowy Joanne K. Rowling podczas podróży pociągiem z Manchesteru do Londynu Sama książkę autorka napisała w kawiarni swojego kuzyna. Pierwszy wydawca, do którego trafił maszynopis powieści Harry Potter i kamień filozoficzny odrzucił ja! Teraz pewnie pluje sobie w brodę, o ile nie powalił go atak apopleksji po osiągnięciu przez cykl zawrotnej popularności.

     Królik bardzo lubi być głaskany, przytulany, ale nie lubi być brany na ręce i drapany pod brodą, tak jak koty. Jest  idealny dla jedynaków oraz osób starszych.
     Aby dbać o naszego pupilka należy rano, o ile jest to możliwe, dawać mu zieleninkę np.; mlecz, natkę pietruszki, sałatę, a gdy nadejdzie jesień i nie ma wielkiego dostępu do zieleninki można mu podawać np. marchewkę. W południe należy dać mu coś słodkiego dla gryzoni, czekoladę gorzką w małych ilościach, albo podawać mu wraz z karmą. Wieczorem powinien dostawać suchą karmę. Co trzy dni powinien mieć zmieniane wiórki. Cały czas musi mieć dostęp do siana i wody.

Małgorzata Gdak, kl. IV E

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Niedźwiedzie

Niedźwiedzie brunatne są największymi lądowymi zwierzętami drapieżnymi. Poznajcie prawdziwe oblicze pluszowych misi!
Zaspałem o całą zimę
Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, do którego szykują się już pod koniec lata. Przybierają wtedy na wadze - obwód talii zwiększa im się o 15cm. Zabezpieczone warstwą tłuszczu ścielą sobie legowisko i nie opuszczają go aż do wiosny. Potem budzą się lżejsze o niemal 200kg i baaaaardzo głodne!
Wystaw pazury!
Dorosłe niedźwiedzie często toczą ze sobą pojedynki o samicę. Misie naturalnych wrogów, więc nie muszą martwić się, że ich potyczki doprowadzą kiedyś do wyginięcia gatunku.
Małe niedźwiadki
Małe misie tuż po urodzeniu ważą pół kilograma i mierzą 25cm.
Przez pierwszy okres życia nie opuszczają legowiska. Mając 4 miesiące razem z mamą idą na pierwszy spacer po okolicy.
Historia pluszowego misia
Pluszowy miś swoją angielską nazwę „Teddy„ zawdzięcza Theodorowi Roosveltowi - byłemu prezydentowi Ameryki. Bardzo lubił on polowania na niedźwiedzie. W 1902r sprzedawca zabawek zobaczył w gazecie rysunek, na ,którym prezydent wzbrania się przed upolowaniem misia. Stworzona pod wpływem rysunku zabawka ma imię „ Teddy „ .Jest ono zdrobnieniem od imienia Theodor. „ Teddy „ ma nawet swoje święto - 29 listopada obchodzimy światowy dzień Pluszowego Misia.           
To nie żarty - ryba błazenek całkiem na serio
Błazenki mieszkają i rozmnażają się wśród kłujacych parzydeł anemonów. Tam są bezpieczne, bo same są odporne na groźne dla ich wrogów trucizny wytwarzane przez te parzydełka. Wszystkie małe błazenki są samcami, dopiero potem część z nich zmienia płeć i staje się samicami. Do tej pory zoolodzy zastanawiają się jak to się dzieje.

Natalia Sekuła, kl. IV E

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

3/1