KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

3

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Mikołaj   
i Boże Narodzenie

Ważne tematy:

Mikołaj i Święta Bożego Narodzenia
Święty Mikołaj z Laponii - baśniowa postać sympatycznego grubasa z białą brodą ubranego w czerwony strój.

Święty Mikołaj
Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek.
Boże Narodzenie na świecie
W Irlandii świątecznym zwyczajem jest stawianie w oknach zapalonych świec, które mają ułatwić znalezienie drogi do domu zbłąkanym wędrowcom i Rodzinie Świętej.

Choinkowe ciekawostki
Choinka pojawiła się w Niemczech około 700 roku n.e., ale dopiero na przełomie XVIII i XIX w. zwyczaj ten rozpowszechniła się na inne kraje.

Wieczerza wigilijna
„Wigilia Bożego Narodzenia była wielką uroczystością" - pisze Niemcewicz. W dawnej Polsce uczestniczyli w niej wszyscy domownicy razem ze służbą.

Kolęda
Innym rozpowszechnionym w dawnej Polsce zwyczajem był obyczaj dawania i przyjmowania w wigilię Bożego Narodzenia lub na Nowy Rok prezentów, tzw. kolędy.

Mój udział w przygotowaniach do... (1)
Święta Bożego Narodzenia to czas zadumy i oczekiwania. W wielu domach przygotowania do nich trwają nawet kilka tygodni.

Harry Potter i Czara Ognia
W dzisiejszych czasach kino może spełnić właściwie nasz każdy sen, dzięki komputerom i grafice cyfrowej.

Trochę humoru i odpowiedzi na listy
Lekarz do kolegi:

Święty Mikołaj z Laponii (Santa Claus, Father Christmas) - baśniowa postać sympatycznego grubasa z białą brodą ubranego w czerwony strój. Zamieszkuje wspólnie z grupą elfów Laponię, skąd w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.
    Postać ta wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W tradycji bizantyjskiej jego odpowiednikiem jest Święty Bazyli, który obdarowuje dzieci 1 stycznia. W Rosji i krajach ościennych popularny jest Dziadek Mróz i Śnieżynka. Natomiast w Polsce, podobnie jak w większej części Europy dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie Świętego Mikołaja biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują drobne upominki, ukryte pod poduszką lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

     Na skutek przenikania do europejskiej tradycji elementów kultury anglosaskiej (w szczególności amerykańskiej) także w Europie Święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami. Ze względu na sympatię, jaką jest darzony, postać Świętego Mikołaja stała się nieodłącznym elementem przedświątecznych promocji handlowych. Można go spotkać na ulicach miast, a także w każdym centrum handlowym, już od połowy listopada do końca grudnia. Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w świadomości wielu osób tradycyjny wizerunek Świętego Mikołaja biskupa.

przygotowała Katarzyna Hamerska, kl. V A

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

TAKA JEST MOJA CHOINKA     


Ubieranie choinki jest dla mnie wielką przyjemnością. Do świąt Bożego Narodzenia jest jeszcze kilka tygodni, ale chciałabym już czuć jej zapach.
    Bardzo lubię żywe choinki sięgające do sufitu, więc chciałabym aby moja właśnie taka była. Na górze znajdowałaby się złocista gwiazda. Choinkę zdobiłyby świecące łańcuchy w kolorach: złotym, czerwonym i granatowym, oraz rozjaśniające ją lampki. Na tym zielonym drzewku, wisiałyby ozdobione w świąteczne wzory czerwone i niebieskie bombki. Znajdowałyby się na niej także moje własnoręczne ozdoby zrobione z kolorowego papieru.
    Myślę że ta choinka byłaby pięknie ozdobiona, i podobała się nie tylko mnie, ale i moim rodzicom.

Małgorzata Gdak, kl. IV E

1/3