KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

3

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Boże Narodzenie na świecie

Ważne tematy:

Mikołaj i Święta Bożego Narodzenia
Święty Mikołaj z Laponii - baśniowa postać sympatycznego grubasa z białą brodą ubranego w czerwony strój.

Święty Mikołaj
Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek.
Boże Narodzenie na świecie
W Irlandii świątecznym zwyczajem jest stawianie w oknach zapalonych świec, które mają ułatwić znalezienie drogi do domu zbłąkanym wędrowcom i Rodzinie Świętej.

Choinkowe ciekawostki
Choinka pojawiła się w Niemczech około 700 roku n.e., ale dopiero na przełomie XVIII i XIX w. zwyczaj ten rozpowszechniła się na inne kraje.

Wieczerza wigilijna
„Wigilia Bożego Narodzenia była wielką uroczystością" - pisze Niemcewicz. W dawnej Polsce uczestniczyli w niej wszyscy domownicy razem ze służbą.

Kolęda
Innym rozpowszechnionym w dawnej Polsce zwyczajem był obyczaj dawania i przyjmowania w wigilię Bożego Narodzenia lub na Nowy Rok prezentów, tzw. kolędy.

Mój udział w przygotowaniach do...(1)
Święta Bożego Narodzenia to czas zadumy i oczekiwania. W wielu domach przygotowania do nich trwają nawet kilka tygodni.
Harry Potter i Czara Ognia
W dzisiejszych czasach kino może spełnić właściwie nasz każdy sen, dzięki komputerom i grafice cyfrowej.

Trochę humoru i odpowiedzi na listy
Lekarz do kolegi:

    W Irlandii świątecznym zwyczajem jest stawianie w oknach zapalonych świec, które mają ułatwić znalezienie drogi do domu zbłąkanym wędrowcom i Rodzinie Świętej.
   W rytmie samby w Ekwadorze - roztańczona procesja niesie dary z owoców i warzyw i składa je przy stajence.
    Na Kostaryce jest organizowana konna parada, a na ulicach ludzie rozrzucają małe papierowe kółeczka.
Niektórym brakuje śniegu...

GWIAZDA BETLEJEMSKA

To roślina, z którą związana jest legenda, pochodząca z Meksyku. Dawno temu, w wigilię Bożego Narodzenia, pewien biedny chłopiec chciał pomóc równie ubogim ludziom. Niestety, nie był w stanie ofiarować im nic więcej prócz gorliwej modlitwy. Legenda głosi, że w miejscu, gdzie klęczał, pojawiła się piękna roślina o kolorowych liściach. Do dziś w Meksyku znana jest jako Flor de la Noche Buene, czyli Kwiat Świętej Nocy. W naszych czasach trudno wyobrazić sobie Święta bez tego magicznego kwiatu.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

ORZECH WŁOSKI

Gazetka nr 8

Bez orzechów nie sposób wyobrazić sobie Wigilii. Powieszone na choince mają zapewnić szczęście w miłości. A dodane do świątecznych ciast nadają im niepowtarzalny smak. Do Polski orzech włoskie sprowadziła z Włoch królowa Bona. To właśnie włoska legenda mówi, że św. Franciszek po wielu dniach wędrówki zatrzymał się pod drzewem i zjadł kilka jego orzechów. Natychmiast poczuł przypływ sił i zdecydował, że właśnie w cieniu życiodajnego drzewa zbuduje kościół. Nic dziwnego, że orzech dodały sił św. Franciszkowi. Zawierają ponad 60% tłuszczu. Ponadto mają właściwości antybakteryjne i ściągające. Dodawane do kosmetyków barwią skórę na ciemnobrązowy kolor dając efekt lekkiej opalenizny.

OFIAROWANIE PREZENTÓW

3/3

Podobno zwyczaj obdarowywania się prezentami w okresie Gwiazdki zapoczątkowali Trzej Królowie. Jednak takie miłe niespodzianki miały miejsce o wiele wcześniej. Za czasów Saturna, na jego cześć obchodzono dzień równości. W ten jedyny dzień rzymscy władcy oddawali władzę prostym wieśniakom.