KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

3

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

WIECZERZA WIGILIJNA

    „Wigilia Bożego Narodzenia była wielką uroczystością" - pisze Niemcewicz. W dawnej Polsce uczestniczyli w niej wszyscy domownicy razem ze służbą. Wieczerza ta miała bowiem łączyć wszystkich razem. Wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, wigilię rozpoczynał gospodarz, odmawiając modlitwę na głos. Potem łamano się opłatkiem i składano sobie życzenia (opłatki czasem smarowano miodem). Przy stole pozostawiano puste miejsce, czasem jedzenie dla nieobecnych bliskich lub zmarłych.
   Wigilijne potrawy spożywano w wesołym nastroju, wypijając wielką ilość wina lub mocnych trunków. Potraw przy tym winno być, jak podaje Zygmunt Gloger, na wieczerzy chłopskiej - siedem, szlacheckiej - dziewięć, a pańskiej - jedenaście. Wierzono, że kto ilu potraw nie spróbuje, tego tyle przyjemności w ciągu nowego roku ominie. Na wieczerzy jadano wiele ryb i jak podaje Niemcewicz: „Dnia tego jednakowy po całej może Polsce był obiad. Trzy zupy, migdałowa z rodzynkami, barszcz z uszkami, grzybami i śledziem, kucja dla służących, krążki z chrzanem, karp do podlewy, szczupak z szafranem, placuszki z makiem i miodem, okonie z posiekanymi jajami i oliwą itd.". Po wsiach wieczerzano skromniej. Barszcz z grzybami, kapusta z grochem lub z fasolą, kluski z makiem, cukrem albo miodem, rzepa suszona lub gotowana, polewka z suszonych śliwek, gruszek bądź jabłek. Prawie zawsze musiała być także zupa z nasion konopi (siemieniucha) oraz ryby i ciasta.

Ważne tematy:

Mikołaj i Święta Bożego Narodzenia
Święty Mikołaj z Laponii - baśniowa postać sympatycznego grubasa z białą brodą ubranego w czerwony strój.

Święty Mikołaj
Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek.
Boże Narodzenie na świecie
W Irlandii świątecznym zwyczajem jest stawianie w oknach zapalonych świec, które mają ułatwić znalezienie drogi do domu zbłąkanym wędrowcom i Rodzinie Świętej.

Choinkowe ciekawostki
Choinka pojawiła się w Niemczech około 700 roku n.e., ale dopiero na przełomie XVIII i XIX w. zwyczaj ten rozpowszechniła się na inne kraje.

Wieczerza wigilijna
„Wigilia Bożego Narodzenia była wielką uroczystością" - pisze Niemcewicz. W dawnej Polsce uczestniczyli w niej wszyscy domownicy razem ze służbą.

Kolęda
Innym rozpowszechnionym w dawnej Polsce zwyczajem był obyczaj dawania i przyjmowania w wigilię Bożego Narodzenia lub na Nowy Rok prezentów, tzw. kolędy.

Mój udział w przygotowaniach do...(1)
Święta Bożego Narodzenia to czas zadumy i oczekiwania. W wielu domach przygotowania do nich trwają nawet kilka tygodni.
Harry Potter i Czara Ognia
W dzisiejszych czasach kino może spełnić właściwie nasz każdy sen, dzięki komputerom i grafice cyfrowej.

Trochę humoru i odpowiedzi na listy
Lekarz do kolegi:

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

SIANO POD OBRUSEM

     Jednym ze zwyczajów było rozściełanie na podłodze i pod obrusem słomy. Wacław Potocki w „Ogrodzie fraszek" tak pisał o tym: „Stary zwyczaj w tem mają chrześcijańskie domy. Na Boże Narodzenie po izbie słać słomy. Że w stajni Święta Panna leżała połogiem".
Zwyczaj ten wywodzi się z czasów pogańskich i ma związek z pradawnym świętem agrarnym. Często w Wigilię pod obrusem umieszczano siano, na wsiach ustawiano także w kącie izby snop lub cztery snopy słomy, po jednym w każdym rogu. „Obrus koniecznie zasłany być musiał na sianie, w czterech kątach izby jadalnej stały cztery snopy jakiegoś niemłóconego zboża." (Jan Ursyn Niemcewicz)
    Protestanci mieszkający w dawnej Polsce uważali ten zwyczaj za zabobon. Adam Gdacjusz (poł. XVII w.) tak o tym pisał: „(...) i to jest rzecz nagany godna, że niektórzy, kiedy w wilią jeść mają, na stole słomą rozpościerają, a na oną słomą obrus kładą, a potem słomą drzewa sadowe wiążą." A kładli po to, by w następnym roku był urodzaj".

5/3