KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

3

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

„KOLĘDA"

    Innym rozpowszechnionym w dawnej Polsce zwyczajem był obyczaj dawania i przyjmowania w wigilię Bożego Narodzenia lub na Nowy Rok prezentów, tzw. kolędy.
    Kolędę dawali swoim dworzanom królowie, służbie - magnaci i szlachta. Znana jest anegdota o Stańczyku, według której król Zygmunt August raz zapomniał swym dworzanom dać podarki na Wigilię. Przez cały wieczór Stańczyk chodził smutny, aż wreszcie zapytany o powód, odpowiedział: „Dla mnie rok nie nowy, bo suknie mam stare". Słysząc to Zygmunt August podarował Stańczykowi nowy żupan, pas i buty. Czasem magnaci byli tak chojni dla służby, że dawali im na kolędę konie, rzędy końskie, pasy słuckie, bobrowe kołpaki czy szable. Nie dziwi więc fakt, że służba czekała na ten dzień z utęsknieniem.
    Franciszek Zabłocki tak pisze: „Mamy tyle czeladzi, każdy chce kolędy. Trzeba wszystkim coś wetknąć, taki zwyczaj wszędy. Rok też na to czekali, raz w gody ta łaska".                                                   

Ważne tematy:

Mikołaj i Święta Bożego Narodzenia
Święty Mikołaj z Laponii - baśniowa postać sympatycznego grubasa z białą brodą ubranego w czerwony strój.

Święty Mikołaj
Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek.
Boże Narodzenie na świecie
W Irlandii świątecznym zwyczajem jest stawianie w oknach zapalonych świec, które mają ułatwić znalezienie drogi do domu zbłąkanym wędrowcom i Rodzinie Świętej.

Choinkowe ciekawostki
Choinka pojawiła się w Niemczech około 700 roku n.e., ale dopiero na przełomie XVIII i XIX w. zwyczaj ten rozpowszechniła się na inne kraje.

Wieczerza wigilijna
„Wigilia Bożego Narodzenia była wielką uroczystością" - pisze Niemcewicz. W dawnej Polsce uczestniczyli w niej wszyscy domownicy razem ze służbą.

Kolęda
Innym rozpowszechnionym w dawnej Polsce zwyczajem był obyczaj dawania i przyjmowania w wigilię Bożego Narodzenia lub na Nowy Rok prezentów, tzw. kolędy.

Mój udział w przygotowaniach do...(1)
Święta Bożego Narodzenia to czas zadumy i oczekiwania. W wielu domach przygotowania do nich trwają nawet kilka tygodni.
Harry Potter i Czara Ognia
W dzisiejszych czasach kino może spełnić właściwie nasz każdy sen, dzięki komputerom i grafice cyfrowej.

Trochę humoru i odpowiedzi na listy
Lekarz do kolegi:

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

PASTERKA

Gazetka nr 5

    O północy w wigilię Bożego Narodzenia wszyscy domownicy wraz ze służbą szli do kościoła na pasterkę. Po dobrej wieczerzy, suto zakrapianej różnymi trunkami, w kościele było gwarno i wesoło. Znane są opowieści o żakach krakowskich, o tym, jak nalewali przed pasterką atrament do kropielnicy albo podczas mszy zaszywali modlącym się kobietom suknie lub przyczepiali klęczącej kobiecie spódnicę do kołnierza. W tę noc wybaczano wszystko, nawet takie żarty!

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

SPEŁNIONE MARZENIA

W dawnej Polsce wierzono, że w Wigilię woda w studniach zmienia się w wino, a wszystkie zwierzęta o północy zaczynają mówić ludzkim głosem, że miłe słowo, komplement powiedziane pod adresem wybranej dziewczyny przyniesie miłość lub prezent, a wygrana w karty - pomyślność w nowym roku.
    „W ogóle od przebiegu wigilii miał wręcz zależeć tok nadchodzącego roku. Która panna tarła mak, tę czekało wnet zamążpójście. Który myśliwy zdołał co wtedy upolować, ten mógł liczyć w najbliższych miesiącach na szczęście spod znaku świętego Huberta. Który chłop wybrał się przezornie z rana do karczmy i chlapnął okowity, ten nie musiał się martwić, że w przyszłości grozi mu przymusowa abstynencja. Który spryciarz podebrał ukradkiem sąsiadowi siekierę, pług czy wóz, ten się cieszył, że odtąd wszelkie dobro będzie lgnęło do rąk, nawet jeśli podebranie jako żart skończyło się miłym okupem". (Józef Szczypka, „Kalendarz polski")

Na podstawie wiadomości z Internetu,
opracowała Małgorzata Gdak, kl. IV E.

6/3