KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

3

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Mój udział
w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia

Ważne tematy:

Mikołaj i Święta Bożego Narodzenia
Święty Mikołaj z Laponii - baśniowa postać sympatycznego grubasa z białą brodą ubranego w czerwony strój.

Święty Mikołaj
Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek.
Boże Narodzenie na świecie
W Irlandii świątecznym zwyczajem jest stawianie w oknach zapalonych świec, które mają ułatwić znalezienie drogi do domu zbłąkanym wędrowcom i Rodzinie Świętej.

Choinkowe ciekawostki
Choinka pojawiła się w Niemczech około 700 roku n.e., ale dopiero na przełomie XVIII i XIX w. zwyczaj ten rozpowszechniła się na inne kraje.

Wieczerza wigilijna
„Wigilia Bożego Narodzenia była wielką uroczystością" - pisze Niemcewicz. W dawnej Polsce uczestniczyli w niej wszyscy domownicy razem ze służbą.

Kolęda
Innym rozpowszechnionym w dawnej Polsce zwyczajem był obyczaj dawania i przyjmowania w wigilię Bożego Narodzenia lub na Nowy Rok prezentów, tzw. kolędy.

Mój udział w przygotowaniach do...(1)
Święta Bożego Narodzenia to czas zadumy i oczekiwania. W wielu domach przygotowania do nich trwają nawet kilka tygodni.
Harry Potter i Czara Ognia
W dzisiejszych czasach kino może spełnić właściwie nasz każdy sen, dzięki komputerom i grafice cyfrowej.

Trochę humoru i odpowiedzi na listy
Lekarz do kolegi:

     Święta Bożego Narodzenia to czas zadumy i oczekiwania. W wielu domach przygotowania do nich trwają nawet kilka tygodni. Dzieci wyczekują Świętego Mikołaja, a dorośli spotkania z bliskimi.
      Święta Bożego Narodzenia to dla mnie najwspanialsze chwile w roku. Chociaż większość świątecznego czasu spędzam z rodzicami u dziadków i u rodziny mieszkającej poza Lublinem, to w naszym domu również trwa przedświąteczna krzątanina. Zawsze pomagam rodzicom przy zakupie świątecznych prezentów. Najpierw robimy plan zakupów, potem kupujemy prezenty, a następnie pakujemy je w śliczny, kolorowy papier ze świątecznymi wzorami. Odkąd tylko nauczyłam się pisać zawsze samodzielnie wykonuję karteczki z imionami, które potem przyczepiam do prezentów.
      Co roku moja mama przygotowuje pyszne sałatki i piecze różne ciasta. Uwielbiam krzątaninę w kuchni, więc z radością jej pomagam w krojeniu, mieszaniu   i miksowaniu różnych składników.
      Przed świętami robimy też poważniejsze niż co tydzień porządki w mieszkaniu. Swój pokój sprzątam samodzielnie, a potem pomagam rodzicom w wysprzątaniu pozostałej części mieszkania, bo jest ono dosyć duże.
      Bardzo lubię ubierać choinkę. Robię to prawie samodzielnie, chociaż zawsze pomaga mi w tym tata. To on ustawia choinkę w stojaku, przyczepia światełka            i umieszcza gwiazdę na czubku drzewka. Bombki, łańcuchy i inne ozdoby to już wyłącznie moje zadanie.
      Kiedy choinka jest ubrana, przystępuję do strojenia całego mieszkania. Zawieszam wtedy na schodach ogromny, zielony sznur, który imituje sznur z gałęzi choinki. Wieszam również jemiołę nad wejściem, a w różnych punktach mieszkania umieszczam małe, bożonarodzeniowe stroiki. Wiele z nich zrobiłam samodzielnie.
      Bardzo lubię święta Bożego Narodzenia, ponieważ panuje wtedy szczególny, uroczysty nastrój. Spotykamy się w szerokim gronie rodzinnym, mamy dla siebie dużo czasu i nikt się nie spieszy. Mam nadzieję, że ta piękna tradycja przetrwa jeszcze wiele długich lat.

Małgorzata Łazuka, kl. IV E

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

7/3