KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

1

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

CIEKAWOSTKI

Czy wiesz, że?

    Japończycy wynaleźli program komputerowy oferujący tłumaczenie odgłosów wydawanych przez ponad 50 ras psów.

                                               
                                        ***     
Apel do „sadystów"

    Chciałabym skierować tę notkę do ludzi, którzy bezkarnie i bez potrzeby znęcają się nad zwierzętami. Zasadnicze pytanie: po co to robią? Czy sprawia im to przyjemność? Oni po prostu chcą pokazać swoją siłę i przewagę nad zwierzęciem. Dlatego proszę ich by przestali. Bo to nie ma sensu

               Natalia Sekuła, kl. IV E

Ważne tematy:

Jesień w wierszach (2)

Jedzie jesień  po świecie
W pozłacanej karecie.

Nasze zwierzaki
Królik bardzo lubi być głaskany, przytulany, ale nie lubi być brany na ręce i drapany pod brodą, tak jak koty. Jest  idealny dla jedynaków oraz osób starszych.


Ciekawostki
Czy wiesz, że...? Apel do
„sadystów'. Dlaczego ręce i nogi marszczą się w kąpieli?
Ile waży karat? HABITUACJA

Jak pozbyć się muchy?
Jeśli ktoś nie ma wystarczającego refleksu (a trzeba mieć niezły i celować nieco ponad nią) polecam swój patent :

Jak człowiek staje się poetą?
Nikt nie rodzi się od razu poetą. Człowiek staje się nim powoli w ciągu swojego życia. Taki proces jest długotrwały, skomplikowany i zależy od wielu czynników.

Humor
Dziennikarz przeprowadza wywiad z ludożercą:
-Czy w waszym państwie płacicie podatki?
-Nie.
-Nie? Dlaczego?
-Zjedliśmy ministra finansów i teraz nie ma chętnego na zajęcie jego stanowiska.

Ciekawostki o postaciach z książki Joanne K. Rowling „Harry Potter". (2), (3), (4), (5)

Pierwszy pomysł postaci wpadł do głowy Joanne K. Rowling podczas podróży pociągiem z Manchesteru do Londynu Sama książkę autorka napisała w kawiarni swojego kuzyna. Pierwszy wydawca, do którego trafił maszynopis powieści Harry Potter i kamień filozoficzny odrzucił ja! Teraz pewnie pluje sobie w brodę, o ile nie powalił go atak apopleksji po osiągnięciu przez cykl zawrotnej popularności.

Dlaczego ręce i nogi marszczą się w kąpieli?

     Skóra nie ma jednakowej grubości we wszystkich miejscach. Zdecydowanie grubsza jest na rękach i nogach. Po dłuższej kąpieli w wannie komórki w górnej warstwie skóry nasiąkają wodą jak mikroskopijne gąbki. Skóra pęcznieje, blednie, tworząc małe zmarszczki. W innych rejonach ciała, gdzie skóra jest cieńsza, nie pęcznieje ona tak mocno i dlatego tam się nie marszczy. 


Ile waży karat?

  Ziarenko chlebowca ma wagę jednego karata. Wszystkie nasiona tego drzewa ważą dokładnie tyle samo. Niegdyś używano ich jako odważników w handlu kosztownościami. Także obecnie wagę metali czy kamieni szlachetnych podaję się w karatach. Karat jako jubilerska jednostka masy odpowiada 0,2 grama.

Małgorzata Gdak, kl. IV E

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

HABITUACJAKiedy człowiek rano się ubiera czuje jak ubranie przesuwa się po jego skórze. Po krótkiej chwili ubranie przestaje być wyczuwalne. Taki zanik odczuć nazywa się habituacją. Skóra przyzwyczaja się do drażnienia przez odzież, a impulsy nerwowe przestają być wysyłane do mózgu. Habituacja jest ważnym procesem, ponieważ bez niej ubranie drażniłoby skórę przez cały dzień.

Małgorzata Łazuka, kl. IV E


Gazetka nr 8

4/1