KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

3

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Harry Potter i Czara Ognia

Ważne tematy:

Mikołaj i Święta Bożego Narodzenia
Święty Mikołaj z Laponii - baśniowa postać sympatycznego grubasa z białą brodą ubranego w czerwony strój.

Święty Mikołaj
Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek.
Boże Narodzenie na świecie
W Irlandii świątecznym zwyczajem jest stawianie w oknach zapalonych świec, które mają ułatwić znalezienie drogi do domu zbłąkanym wędrowcom i Rodzinie Świętej.

Choinkowe ciekawostki
Choinka pojawiła się w Niemczech około 700 roku n.e., ale dopiero na przełomie XVIII i XIX w. zwyczaj ten rozpowszechniła się na inne kraje.

Wieczerza wigilijna
„Wigilia Bożego Narodzenia była wielką uroczystością" - pisze Niemcewicz. W dawnej Polsce uczestniczyli w niej wszyscy domownicy razem ze służbą.

Kolęda
Innym rozpowszechnionym w dawnej Polsce zwyczajem był obyczaj dawania i przyjmowania w wigilię Bożego Narodzenia lub na Nowy Rok prezentów, tzw. kolędy.

Mój udział w przygotowaniach do...(1)
Święta Bożego Narodzenia to czas zadumy i oczekiwania. W wielu domach przygotowania do nich trwają nawet kilka tygodni.
Harry Potter i Czara Ognia
W dzisiejszych czasach kino może spełnić właściwie nasz każdy sen, dzięki komputerom i grafice cyfrowej.

Trochę humoru i odpowiedzi na listy
Lekarz do kolegi:

   W dzisiejszych czasach kino może spełnić właściwie nasz każdy sen, dzięki komputerom i grafice cyfrowej. Producentom filmów fantazy przynosi to ogromne dochody, szczególnie, że coraz więcej ludzi „wchodzi w świat baśni" i się nimi interesuje. W najbliższym czasie na ekrany kin wejdzie kilka takich  niezwykłych obrazów.
Harry Potter i Czara Ognia
   Światowa premiera czwartej części przygód najpopularniejszego czarodzieja - Harrego Pottera odbyła się ostatnio w Londynie. Oprócz zagorzałych fanów przybyło tam wiele sławnych gwiazd, jak np. Rupert Grint, Emma Watson czy Daniel Radcliffe.
   W tej części główny bohater staje oko w oko z lordem Voldemortem, oraz po raz pierwszy... zakochuje się. „Jeżeli ten film kogoś nie poruszy, to nic nie zdoła tego zrobić" - powiedział odtwórca głównej roli Daniel Radcliffe, dziękując widzom za entuzjastyczne przyjęcie nowego dzieła. Grająca Hermionę Emma Watson dodała,  że atmosfera filmu jest „niesamowita".

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

   Krytycy uważają, że to najbardziej mroczny ze wszystkich dotychczasowych odcinków. W Stanach Zjednoczonych film ten dozwolony jest od 13 lat, a w Wielkiej Brytanii dzieci poniżej 12 roku życia mogą go oglądać jedynie w towarzystwie osób dorosłych. Tak zdecydowała specjalna komisja, uznając, że film zawiera „sceny przemocy" i
„może wzbudzić niepokój u dzieci".
   W Polsce obraz ten wejdzie na ekrany 25 listopada. Dzieło kosztowało ponad 130 mln dolarów. Producenci są przekonani, że te wydatki im się zwrócą. Poprzednie trzy części w sumie zarobiły ponad 2,5 miliarda dolarów.
   Zdjęcia do piątej części przygód Harrego Pottera mają się rozpocząć w lutym przyszłego roku. Do kin trafi w 2007 roku. Niestety, trójkę głównych bohaterów- Harry'ego, Rona i Hermionę- prawdopodobnie zagrają inni aktorzy. Wiele osób uważa, że dotychczasowi odtwórcy tych ról są... za starzy.

Ewa Korybska, kl. IV E

Gazetka nr 8

9/3