KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

4

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

BEZPIECZEŃSTWO
W INTERNECIE

Ważne tematy:

Bezpieczeństwo w Internecie
Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji i edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę.

Globalna sieć
Nigdy nie podawaj informacji o sobie, takich jak: twój adres, numer telefonu, miejsce pracy i numer do rodziców, oraz nazwa i miejsce swojej szkoły
.

Czego obawiają się dzieci w sieci? Jak mogą bezpiecznie czatować?
Internetowy czat może być bezpiecznym miejscem, gdzie można się dobrze bawić i śmiać - musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wszystko, czego potrzebujesz, to być uważną i roztropną osobą.

Wywiad z panem Jakubem Śpiewakiem
Dnia 14 grudnia przyjechał do naszej szkoły p. Jakub Śpiewak - założyciel i prezes fundacji Kidprotect. 

Zasady korzystania z Internetu

Nigdy nie podawaj swoich danych!!! Na czatach i forach posługuj się swoim nickiem. Nie podawaj miejsca zamieszkania itd. Każdy może to wykorzystać przeciw tobie.

Netykieta
Netykieta jest zbiorem zasad postępowania (swego rodzaju
savoir vivrem) obowiązującym wszystkich użytkowników Internetu. Niepokojący wydaje się fakt, że bardzo wiele osób nigdy o niej nie słyszało.

Zalety, wady i przestrogi
Pamiętaj, że tak na prawdę w Internecie nikt nie jest anonimowy! Zawsze można dojść do tego kto, skąd, kiedy, gdzie i co.

    Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji i edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę. W obecnych czasach globalna sieć jest czymś niezwykle potrzebnym, a w przyszłości na pewno stanie się wręcz niezbędna.
    Komputer w szkole spełnia wiele istotnych funkcji. Uczy, pomaga w korzystaniu z ogromu zasobów edukacyjnych, daje możliwość pełnego rozwoju poprzez bezpośredni kontakt ze źródłem informacji, ale również umożliwia nawiązanie międzynarodowej współpracy szkół. Internet to niepowtarzalna okazja do ciągłego zdobywania wiedzy i wykształcenia nawyku uczenia się przez całe życie.
    Człowiek ma wiele potrzeb. Jedną z nich jest chęć komunikowania się z innymi. Przed nauczycielem staje więc niełatwe zadanie. Powinniśmy zatem jako pedagodzy przygotować  uczniów do życia w globalnym społeczeństwie informacji i komunikacji poprzez zapewnienie im możliwości korzystania z TI w uczeniu się i rozwiązywaniu problemów. Nie możemy zapominać, iż ciekawość dziecka jest rzeczą naturalną, a anonimowość, jaką daje sieć, ułatwia otwarcie się.
    Internet wkroczył w nasze życie na tyle, że coraz trudniej bez niego funkcjonować. Jednak najwspanialsze możliwości komputera i sieci nie mogą nam przysłonić świadomość tego, że w sieci możemy spotkać się z ludźmi, którzy mają nieczyste zamiary wobec dzieci i młodzieży. Dzięki anonimowości, którą daje Internet, często te osoby czują się bezkarne.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

ADRESY CIEKAWYCH STRON INTERNETOWYCH
ZWIĄZANYCH Z BEZPIECZEŃSTWEM W SIECI

WWW.kidprotect.pl
WWW.dzieckowsieci.pl
WWW.sieciaki.pl
www.dbi.pl
WWW.fdn.pl
WWW.niebieskalinia.pl
WWW.cert.pl
WWW.policja.pl
WWW.saferinternet.pl
WWW.dyzurnet.pl
WWW.strefawiedzy.polska.pl
WWW.nask.pl
WWW.junior.dialog.pl

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

1/4

Przeglądając te strony internetowe postanowiliśmy zwrócić Waszą uwagę na problem bezpieczeństwa w Internecie. Mamy nadzieję, że wykorzystacie wskazówki, które przygotowali specjaliści i które wybrali nasi redaktorzy jako najciekawsze i najważniejsze.