KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

4

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Globalna sieć

Ważne tematy:

Bezpieczeństwo w Internecie
Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji i edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę.

Globalna sieć
Nigdy nie podawaj informacji o sobie, takich jak: twój adres, numer telefonu, miejsce pracy i numer do rodziców, oraz nazwa i miejsce swojej szkoły
.

Czego obawiają się dzieci w sieci? Jak mogą bezpiecznie czatować?
Internetowy czat może być bezpiecznym miejscem, gdzie można się dobrze bawić i śmiać - musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wszystko, czego potrzebujesz, to być uważną i roztropną osobą.

Wywiad z panem Jakubem Śpiewakiem
Dnia 14 grudnia przyjechał do naszej szkoły p. Jakub Śpiewak - założyciel i prezes fundacji Kidprotect. 

Zasady korzystania z Internetu

Nigdy nie podawaj swoich danych!!! Na czatach i forach posługuj się swoim nickiem. Nie podawaj miejsca zamieszkania itd. Każdy może to wykorzystać przeciw tobie.

Netykieta
Netykieta jest zbiorem zasad postępowania (swego rodzaju
savoir vivrem) obowiązującym wszystkich użytkowników Internetu. Niepokojący wydaje się fakt, że bardzo wiele osób nigdy o niej nie słyszało.

Zalety, wady i przestrogi
Pamiętaj, że tak na prawdę w Internecie nikt nie jest anonimowy! Zawsze można dojść do tego kto, skąd, kiedy, gdzie i co.

Reguły kryjące się za skrótem
INTERNET


INFORMACJE - nie udzielaj!
NIEZNAJOMI - nie ufaj!
TY - odpowiadaj za siebie!
ETYKIETA - przestrzegaj!
RODZICE - ufaj!
NIEUCZCIWOŚĆ - wystrzegaj się!
EDUKACJA - ucz się i ucz rodziców!
TABELA - używaj!

Przewodnik dla dzieci


· Nigdy nie podawaj informacji o sobie, takich jak: twój adres, numer telefonu, miejsce pracy i numer do rodziców, oraz nazwa i miejsce swojej szkoły.
· Mów swoim rodzicom wszystko co sprawiło, że czujesz się zakłopotany kiedy używałeś Internetu.
· Nigdy bez zgody rodziców nie umawiaj się na spotkanie z kimś, kogo poznałeś w Internecie. Jeżeli rodzice zgodzą się na spotkanie, upewnij się, że odbędzie się w miejscu publicznym i nie idź tam sam.
· Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości czy inne wiadomości z sieci, które są dwuznaczne, obsceniczne, agresywne, przerażające albo wywołujące u ciebie zmieszanie. Zrób kopię takiej wiadomości i przekaż rodzicom, oni wyślą to do odpowiednich władz.
· Nigdy bez zgody rodziców nie wysyłaj własnych zdjęć ani innych prywatnych materiałów osobie, którą poznałeś online.
· Przestrzegaj reguł, jakie ustalili twoi rodzice, dotyczących korzystania z Internetu. W Internecie znajdują się strony przeznaczone tylko dla dorosłych. Jeżeli sam znajdziesz taką stronę, opuść ją i idź na jedną z fajnych stron dla dzieci.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

2/4