KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

4

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Czego obawiają się dzieci w sieci?

Ważne tematy:

Bezpieczeństwo w Internecie
Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji i edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę.

Globalna sieć
Nigdy nie podawaj informacji o sobie, takich jak: twój adres, numer telefonu, miejsce pracy i numer do rodziców, oraz nazwa i miejsce swojej szkoły
.

Czego obawiają się dzieci w sieci? Jak mogą bezpiecznie czatować?
Internetowy czat może być bezpiecznym miejscem, gdzie można się dobrze bawić i śmiać - musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wszystko, czego potrzebujesz, to być uważną i roztropną osobą.

Wywiad z panem Jakubem Śpiewakiem
Dnia 14 grudnia przyjechał do naszej szkoły p. Jakub Śpiewak - założyciel i prezes fundacji Kidprotect. 

Zasady korzystania z Internetu

Nigdy nie podawaj swoich danych!!! Na czatach i forach posługuj się swoim nickiem. Nie podawaj miejsca zamieszkania itd. Każdy może to wykorzystać przeciw tobie.

Netykieta
Netykieta jest zbiorem zasad postępowania (swego rodzaju
savoir vivrem) obowiązującym wszystkich użytkowników Internetu. Niepokojący wydaje się fakt, że bardzo wiele osób nigdy o niej nie słyszało.

Zalety, wady i przestrogi
Pamiętaj, że tak na prawdę w Internecie nikt nie jest anonimowy! Zawsze można dojść do tego kto, skąd, kiedy, gdzie i co.

· wirusów, ponieważ mogą skasować wszystkie pliki np. z grami, muzyką;
· pedofilii - dziecko zostanie skrzywdzone, a po tym zostanie ślad na całe życie;
· włamań do prywatnych dokumentów;
· pornografii;
· scen gwałtu na dzieciach;
· ograniczenie dostępu do serweru gier;
· uzależnienie od Internetu;
· konsekwencje finansowe (np. korzystanie z dialerów).


Jak mogę bezpiecznie czatować?


Internetowy czat może być bezpiecznym miejscem, gdzie można się dobrze bawić i śmiać - musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wszystko, czego potrzebujesz, to być uważną i roztropną osobą.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Koleżanki i koledzy pamiętajcie:

1. Ludzie poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają.

2. Nie przekazujcie nikomu takich informacji, jak Wasz numer telefonu lub gdzie mieszkacie.

3. Zachowajcie ostrożność, kiedy mówicie coś o swoich przyjaciołach, zwłaszcza nie mówcie jak można się z nimi skontaktować. Oni uważają Cię za swego przyjaciela / przyjaciółkę, więc nie możecie mówić o nich zbyt dużo z ludźmi, których oni nie znają.

4. Kiedy zamieszczacie swój profil, który jest dostępny dla każdego Internauty, nie podawajcie w nim żadnych informacji, które pomogłyby Was rozpoznać „na żywo". Przede wszystkim nie podawajcie Waszych prywatnych adresów e-mail, numeru telefonu komórkowego, adresu Waszego domu lub szkoły, nie pokazuj też zdjęć.

5. Nigdy nie umawiajcie się na spotkanie „na żywo" z osobą poznaną na czacie - nawet, jeśli wydaje się, że ona jest OK. Pedofile (czyli ludzie, którzy są dla Ciebie niebezpieczni) również mogą korzystać z Internetu. Są bardzo przebiegli i często przez wiele miesięcy czatują z Wami, aby zdobyć zaufanie i dopiero wtedy chcą się spotkać. Jeśli jednak koniecznie chcesz się spotkać, powiedz dorosłym, gdzie dokładnie idziesz, nie idź nigdy w pojedynkę i umów się na spotkanie w jakimś tłocznym miejscu. I koniecznie zabierz z sobą telefon komórkowy.

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

3/4