KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

4

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Wywiad z panem
Jakubem Śpiewakiem

Ważne tematy:

Bezpieczeństwo w Internecie
Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji i edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę.

Globalna sieć
Nigdy nie podawaj informacji o sobie, takich jak: twój adres, numer telefonu, miejsce pracy i numer do rodziców, oraz nazwa i miejsce swojej szkoły
.

Czego obawiają się dzieci w sieci? Jak mogą bezpiecznie czatować?
Internetowy czat może być bezpiecznym miejscem, gdzie można się dobrze bawić i śmiać - musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wszystko, czego potrzebujesz, to być uważną i roztropną osobą.

Wywiad z panem Jakubem Śpiewakiem
Dnia 14 grudnia przyjechał do naszej szkoły p. Jakub Śpiewak - założyciel i prezes fundacji Kidprotect. 

Zasady korzystania z Internetu

Nigdy nie podawaj swoich danych!!! Na czatach i forach posługuj się swoim nickiem. Nie podawaj miejsca zamieszkania itd. Każdy może to wykorzystać przeciw tobie.

Netykieta
Netykieta jest zbiorem zasad postępowania (swego rodzaju
savoir vivrem) obowiązującym wszystkich użytkowników Internetu. Niepokojący wydaje się fakt, że bardzo wiele osób nigdy o niej nie słyszało.

Zalety, wady i przestrogi
Pamiętaj, że tak na prawdę w Internecie nikt nie jest anonimowy! Zawsze można dojść do tego kto, skąd, kiedy, gdzie i co.

    Dnia 14 grudnia przyjechał do naszej szkoły p. Jakub Śpiewak - założyciel i prezes fundacji Kidprotect.  Jest pedagogiem i socjologiem. Wcześniej pracował jako dziennikarz i specjalista do spraw public relations. Mieliśmy zaszczyt przeprowadzić z nim wywiad na temat bezpieczeństwa w Internecie.

Czy pan lubi to co robi?
Tak, lubię.

Które z zagrożeń w Internecie, według pana, jest najniebezpieczniejsze dla dzieci?
Wszystkie zagrożenia na jakie można natknąć się w Internecie są tak samo niebezpieczne dla młodych ludzi.

Co poradziłby pan uczniom, którzy czują, że dzieje się coś złego?
Najlepiej zgłosić to do zaufanej osoby, niekoniecznie musi to być mama, tata czy wychowawca, ale może to być jeden z naszych psychologów, których niedawno zatrudniliśmy w naszej fundacji.

Czy można jakoś sprawdzić czy nie rozmawiamy z pedofilem?
Nigdy nie możemy sprawdzić czy rozmawiamy z pedofilem, lecz czasami możemy się tego domyślić np. gdy zadaje nam namolne pytania lub próbuje dowiedzieć się o nas wielu osobistych rzeczy. Musimy być bardzo czujni, a wtedy nasze bezpieczeństwo wzrośnie.

Co zainspirowało pana do stworzenia fundacji Kidprotect?
Do założenia fundacji zainspirowała mnie rozmowa, którą prowadziłem przez Internet. W pewnym jej momencie zorientowałem się, że po drugiej stronie znajduje się najprawdopodobniej pedofil. Z tym problemem udałem się na policję, aby zapytać się co można z tym problemem zrobić. I wtedy policjant podsunął mi pomysł na założenie fundacji zajmującej się bezpieczeństwem dzieci w Internecie. I właśnie tak się stało.


Wywiad przeprowadzili:
Magdalena Sagan, Aneta Warenica,
Magdalena Todorowska i Robert Drozd.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

Bądź bezpieczny w Internecie


Dnia 16.02.2006r. w naszej szkole odbyły się warsztaty o tematyce „Bezpieczeństwo w Internecie". Przedstawiciele każdej z klas IV-VI uczestniczyli w nich, by później przeprowadzić je w swoich klasach. Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom zagrożeń czyhających w wirtualnym świecie, jak również promocja bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu i technologii komunikacyjnej. Na zajęciach dowiedzieliśmy się, czym jest globalna sieć. Poznaliśmy także swoje prawa jako użytkownicy Internetu i nauczyliśmy się tworzyć zasady bezpiecznego poruszania się po sieci. Dzięki tym warsztatom jesteśmy świadomi, jakie zagrożenia może on nieść i stosujemy zasadę ograniczonego zaufania, wiemy do kogo zwrócić się z prośbą w razie poczucia niebezpieczeństwa i znamy zasady zgodnego z prawem wykorzystania komputera. Dzięki tym zajęciom mamy pewność, że uczniowie naszej szkoły będą pewnie i rozsądnie korzystali z tego typu kopalni wiedzy i rozrywki.


Ewa Korybska, Małgosia Łazuka i Ola Kuchnicka,
klasa IV e

4/4