KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

4

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Zasady bezpiecznego korzystania z globalnej sieci

Ważne tematy:

Bezpieczeństwo w Internecie
Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji i edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę.

Globalna sieć
Nigdy nie podawaj informacji o sobie, takich jak: twój adres, numer telefonu, miejsce pracy i numer do rodziców, oraz nazwa i miejsce swojej szkoły
.

Czego obawiają się dzieci w sieci? Jak mogą bezpiecznie czatować?
Internetowy czat może być bezpiecznym miejscem, gdzie można się dobrze bawić i śmiać - musisz jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wszystko, czego potrzebujesz, to być uważną i roztropną osobą.

Wywiad z panem Jakubem Śpiewakiem
Dnia 14 grudnia przyjechał do naszej szkoły p. Jakub Śpiewak - założyciel i prezes fundacji Kidprotect. 

Zasady korzystania z Internetu

Nigdy nie podawaj swoich danych!!! Na czatach i forach posługuj się swoim nickiem. Nie podawaj miejsca zamieszkania itd. Każdy może to wykorzystać przeciw tobie.

Netykieta
Netykieta jest zbiorem zasad postępowania (swego rodzaju
savoir vivrem) obowiązującym wszystkich użytkowników Internetu. Niepokojący wydaje się fakt, że bardzo wiele osób nigdy o niej nie słyszało.

Zalety, wady i przestrogi
Pamiętaj, że tak na prawdę w Internecie nikt nie jest anonimowy! Zawsze można dojść do tego kto, skąd, kiedy, gdzie i co.

1. Nigdy nie ufaj innym!!! Nie wiesz, kto się kryje po drugiej stronie. Najczęściej są to pedofile, złodzieje lub hakerzy. Jeśli li chcesz się z kimś spotkać poinformuj o tym rodziców lub idź z opiekunem.

2. Nigdy nie podawaj swoich danych!!! Na czatach i forach posługuj się swoim nickiem. Nie podawaj miejsca zamieszkania itd. Każdy może to wykorzystać przeciw tobie.

3. Zawsze powiedz rodzicom!!! Jeśli coś cię zaniepokoi lub coś się stanie, najlepiej jest w takich sytuacjach powiedzieć o tym opiekunowi lub rodzicom. Zawsze cię wysłuchają i pomogą ci poradzić z tym problemem. Razem dacie radę!!!

4. Zabezpiecz swój komputer!!! Jeśli ściągasz pliki lub je otwierasz jesteś łatwym „łupem" dla wirusów. Najlepiej jest winstalować program antywirusowy. Takie programy są załączane w gazetach komputerowych lub można je znaleźć w sklepie. Są do nich zaliczane Panda, Mkswir i inne. Posiadają one również FireWell czyli „tarczę" przed wirusami.


Maksymilian Podleśny, kl. V „a"

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

OSIEM ZASAD INTERNETOWYCH


1
. Nie podawaj danych o sobie. 

2. Nie ufaj obcym.

3.  Bądź odpowiedzialny.

4. Ucz się i nauczaj rodziców.

5. Ufaj Mamie i Tacie.

6. Bądź uczciwy, nie okradaj innych.

7. Ustal zasady.

8. Przestrzegaj zasad.


Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

5/4