KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

5

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Święty Walenty

Ważne tematy:

Ach te walentynki (2) (3)

Chcę ciągle marzyć, chcę ciągle śnić,

lecz jeszcze bardziej przy Tobie  być.

Mój sen oraz ciekawostki
Śnią mi się różne sny. Niektóre są straszne, a niektóre miłe. Są także sny śmieszne i taki właśnie mi się ostatnio przyśnił.

Kącik młodego czytelnika
Chciałabym polecić Wam serdecznie, pewnie większości znaną i czytaną, wspaniałą serię książek. Są to książki napisane przez Lucy Maud Montgomery o młodej bohaterce o imieniu Ania.

Dziwny list
Wczoraj w nocy, obudził mnie tajemniczy szum. Bardzo się boje takich rzeczy, więc szybko pobiegłam do rodziców.

Moja rodzina

Historia mej rodziny
sięga dawnych czasów.
Byli w niej żołnierze
i mieszkańcy lasów.

To warto przeczytać
Nowa oferta dla tych, którzy po długim i męczącym dniu pracy marzą, aby się zrelaksować, lecz nie mają
siły żeby się umyć.

Zwierzaki       (2)
TYGRYS SYBERYJSKI i POSTRZAŁKA (DŁUGONÓG)

Blogi i opowiadania internetowe
Wiele osób ma blogi. Jest ich naprawdę wiele. Z opowiadaniami, z dodatkami na inne blogi, z konkursami, z ocenami blogów, z fotografiami i wiele innych.

Nasze wiersze
To ona szczerze cię kocha,
Ona zawsze przy tobie jest,
To ona - gdy cię coś boli - szlocha,
Ona ma pomysły na FEST !!!

    Dlaczego św. Walenty stał się patronem zakochanych dokładnie nie wiadomo… Jedni wyjaśniają to zbieżnością dnia świętego z porą łączenia się w pary ptaków na Wyspach Brytyjskich. Inni tłumaczą to przyjęciem przez chrześcijaństwo pogańskiego zwyczaju wypisywania przez chłopców w przededniu święta bogini dziewcząt (15 lutego) imion swych ukochanych.
    Patron zakochanych zmarł w Rzymie, prawdopodobnie 14 lutego 269 lub 270 r. Akta św. Walentego pisane są na wzór męczenników perskich śś. Mariusza i Marty (którzy umęczeni zostali razem z synami Audifaksem i Abachumem w Rzymie i pochowanie przy Via Cornelia) - stąd trudno określić, ile zawartych w nich informacji jest autentycznych. Walenty prawdopodobnie był biskupem Interamny (obecnie Terni), znajdującego się ok. 100 km od Rzymu.
    Inny opis historyczny podaje, że św. Walenty był kapłanem rzymskim oraz lekarzem. Za pomoc udzielaną męczennikom uwięziono go i zakuto w łańcuchy. Aresztowania dokonał Calpurnius, prefekt Rzymu, strażnikiem zaś był Asterius, dowódca jego straży. Walenty jednak głosił Ewangelię swemu strażnikowi i, podobnie jak św. Paweł, zdołał go nawrócić, dzięki cudowi, którego Bóg dokonał za jego pośrednictwem: adoptowana córka Asteriusa odzyskała wzrok. Strażnik i całe jego domostwo - podobnie jak pawłowy Korneliusz - zostali ochrzczeni. To niestety stało się powodem zaostrzenia kary dla Walentego, ponieważ nawrócenie Asteriusa rozwścieczyło cesarza Klaudiusza II Gota. Nakazał bić Walentego kijami, a następnie ściąć mu głowę. Według przekazu umęczeni zostali także Asterius i jego cała rodzina. Cesarz Klaudiusz znany jest również ze swego niedorzecznego zakazu zawierania małżeństw - sądził on, że dzięki temu młodzi ludzie chętniej będą służyć w jego armii. Według niektórych przekazów Walenty został uwięziony nie tyle za kapłańską posługę świadczoną męczennikom, co za potajemne udzielanie ślubów - wbrew rozkazowi cesarskiemu.
    Niedługo po egzekucji Walentego pobożna rzymska matrona Sabinilla poprosiła o wydanie jego ciała, które pochowała w swej posiadłości przy Via Flaminia. W 350 r. została w tym miejscu wzniesiona bazylika. Została ona zniszczona w VII wieku za czasów Honoriusza I. Obecnie pozostały jedynie ruiny w pobliżu katakumb, zawierających jeden z najstarszych (również z VII wieku) obrazów ukrzyżowania. Relikwie Walentego przeniesiono do kościoła św. Praksedesa. Niewykluczone, że rzymski kapłan Walenty był tą samą osobą, co wspomniany wcześniej biskup Terni.
    Według legendy Walenty zakochał się w córce strażnika, a przed swą egzekucją posłał do niej list pożegnalny, podpisany "od Twojego Walentego". Tradycja wysyłania takich listów (oraz obchodów pamiątki święta św. Walentego) zbiegła się z rzymskim świętem Lupercaliów, w trakcie których urządzano także loterię miłosną (młodzieńcy losowali imiona dziewcząt umieszczone w skrzyni).
    W wyobrażeniach artystycznych Walenty przedstawiany jest jako kapłan z mieczem lub słońcem, a także w scenie przywrócenia wzroku niewidomej dziewczynie. Jest patronem zakochanych.

Na podstawie wiadomości z Internetu materiały przygotowały:
Natalia Sekuła, Małgosia Gdak i Ola Kuchnicka, kl.IV e

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

3/5