KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

5

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Kącik młodego czytelnika

Drodzy Czytelnicy!!!

   Chciałabym polecić Wam serdecznie, pewnie większości znaną i czytaną, wspaniałą serię książek. Są to książki napisane przez Lucy Maud Montgomery o młodej bohaterce o imieniu Ania. Z początku sierota przez nikogo nie chciana, staje się szczęśliwą, rozmarzoną dziewczyną, którą spotkają różne, nie zawsze kończące się dobrze wzloty i upadki. Zaprzyjaźnia się ona z dziewczynką o imieniu Diana, i to z nią przeżywa wszystkie przygody. Później w szkole staje się sympatią owego Gilberta, który także jej przypada do gustu. Ania zostaje nauczycielką w szkole znajdującej się w miejscowości zamieszkania dziewczyny. Po wielu latach niepewności wychodzi za niego za mąż i zakłada rodzinę, choć nie ma zamiaru pozbywać się dziecięcych marzeń. Jako pierwsza na świat przychodzi Joy, która chora na zapalenie płuc, umiera tuż po urodzeniu. Później rodzian staje się coraz większa, gdyż dołączają do niej Jim, Wolter, Diana i Nan (bliźniaczki), Shirley oraz najmłodsza Rilla. I właśnie w tych książkach zapisane są nie tylko przygody Ani Shirley, ale także równie urokliwych i rozmarzonych dzieci. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat Ani Shirley przeczytajcie te książki, a dowiecie się co to znaczy „puścić wodze fantazji".

Tytułu książek z serii L.M. Montgomery:
„Ania z Zielonego Wzgórza"
„Ania z Avonlea"
„Ania na uniwersytecie"
„Ania z Szumiących Topoli"
„Wymarzony dom Ani"
„Ania ze Złotego Brzegu"
„Dolina Tęczy"


    „Pan Philips siedział w kącie klasy, zajęty objaśnieniami zadania algebraicznego Prissy Andrews, a reszta dzieci robiła co im się podobało. Jadły zielone, niedojrzałe jabłka, szeptały ze sobą, rysowały na swych tabliczkach i puszczały między ławkami koniki polne zaprzężone w sznurki. Gilbert Blythe usiłował zmusić Anię do rzucenia nań okiem, lecz nie udawało mu się to wcale, gdyż Ania w tej chwili zupełnie zapomniała o istnieniu nie tylko Gilberta, ale i wszystkich innych uczniów z Avonlea, a nawet bodaj czy nie zapomniała o szkole. Z twarzyczką wspartą na dłoniach, z oczami zapatrzonymi w błękitne fale Jeziora Lśniących Wód, które widać było przez zachodnie okno, dziewczynka zatonęła w świecie marzeń, ślepa i głucha na wszystko, co nie było obrazem jej imaginacji.
   Gilbert Blythe nie przywykł starać się bezskutecznie o to, by któraś z dziewczynek zechciała nań spojrzeć. Musi spojrzeć nań ta czerwonowłosa Ania Shirley o spiczastym podbródku i wielkich oczach, jakich nie miała żadna uczennica w całym Avonlea.
   Nagle wychylił się w stronę przejścia pomiędzy ławkami, pochwycił koniec jednego z długich warkoczy Ani, pociągną ku sobie i zawołał przenikliwym szeptem:
- Patrzcie! Marchewka! Marchewka!
Wtedy dopiero Ania rzuciła nań mściwe spojrzenie. I nie tylko spojrzenie. Zerwała się z miejsca. Wszystkie jasne jej rojenia pierzchły w jednej chwili. Oczy jej gorzały gniewem, lecz prawie natychmiast przygasiły je łzy wściekłości i upokorzenia.
- Ty wstrętny chłopcze! - zawołała gwałtownie. - Jak śmiałeś...
A potem - trzask! - Ania cisnęła swą tabliczką szyfrową w głowę Gilberta, cisnęła z taką siłą, że tabliczka pękła..."

Fragment powieści „Ania z Zielonego Wzgórza"
Lucy Maud Montgomery

                                               Ewa Korybska, kl. IV „e" 

Ważne tematy:

Ach te walentynki (2) (3)

Chcę ciągle marzyć, chcę ciągle śnić,

lecz jeszcze bardziej przy Tobie  być.

Mój sen oraz ciekawostki
Śnią mi się różne sny. Niektóre są straszne, a niektóre miłe. Są także sny śmieszne i taki właśnie mi się ostatnio przyśnił.

Kącik młodego czytelnika
Chciałabym polecić Wam serdecznie, pewnie większości znaną i czytaną, wspaniałą serię książek. Są to książki napisane przez Lucy Maud Montgomery o młodej bohaterce o imieniu Ania.

Dziwny list
Wczoraj w nocy, obudził mnie tajemniczy szum. Bardzo się boje takich rzeczy, więc szybko pobiegłam do rodziców.

Moja rodzina

Historia mej rodziny
sięga dawnych czasów.
Byli w niej żołnierze
i mieszkańcy lasów.

To warto przeczytać
Nowa oferta dla tych, którzy po długim i męczącym dniu pracy marzą, aby się zrelaksować, lecz nie mają
siły żeby się umyć.

Zwierzaki       (2)
TYGRYS SYBERYJSKI i POSTRZAŁKA (DŁUGONÓG)

Blogi i opowiadania internetowe
Wiele osób ma blogi. Jest ich naprawdę wiele. Z opowiadaniami, z dodatkami na inne blogi, z konkursami, z ocenami blogów, z fotografiami i wiele innych.

Nasze wiersze
To ona szczerze cię kocha,
Ona zawsze przy tobie jest,
To ona - gdy cię coś boli - szlocha,
Ona ma pomysły na FEST !!!

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

5/5