KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

1

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

KIEDY CZŁOWIEK STAJE SIĘ POETĄ?

Ważne tematy:

Jesień w wierszach (2)

Jedzie jesień  po świecie
W pozłacanej karecie.

Nasze zwierzaki
Królik bardzo lubi być głaskany, przytulany, ale nie lubi być brany na ręce i drapany pod brodą, tak jak koty. Jest  idealny dla jedynaków oraz osób starszych.


Ciekawostki
Czy wiesz, że...? Apel do
„sadystów'. Dlaczego ręce i nogi marszczą się w kąpieli?
Ile waży karat? HABITUACJA

Jak pozbyć się muchy?
Jeśli ktoś nie ma wystarczającego refleksu (a trzeba mieć niezły i celować nieco ponad nią) polecam swój patent :

Jak człowiek staje się poetą?
Nikt nie rodzi się od razu poetą. Człowiek staje się nim powoli w ciągu swojego życia. Taki proces jest długotrwały, skomplikowany i zależy od wielu czynników.

Humor
Dziennikarz przeprowadza wywiad z ludożercą:
-Czy w waszym państwie płacicie podatki?
-Nie.
-Nie? Dlaczego?
-Zjedliśmy ministra finansów i teraz nie ma chętnego na zajęcie jego stanowiska.

Ciekawostki o postaciach z książki Joanne K. Rowling „Harry Potter". (2), (3), (4), (5)

Pierwszy pomysł postaci wpadł do głowy Joanne K. Rowling podczas podróży pociągiem z Manchesteru do Londynu Sama książkę autorka napisała w kawiarni swojego kuzyna. Pierwszy wydawca, do którego trafił maszynopis powieści Harry Potter i kamień filozoficzny odrzucił ja! Teraz pewnie pluje sobie w brodę, o ile nie powalił go atak apopleksji po osiągnięciu przez cykl zawrotnej popularności.

    Nikt nie rodzi się od razu poetą. Człowiek staje się nim powoli w ciągu swojego życia. Taki proces jest długotrwały, skomplikowany i zależy od wielu czynników.

    Każdy człowiek musi najpierw nauczyć się mówić, czytać i pisać. Przyszły poeta powinien szczególnie dokładnie poznać reguły swojego ojczystego języka i stale wzbogacać słownictwo. Jednak nie każdy, kto potrafi poprawnie pisać, jest poetą. Prawdziwym poetą jest ten człowiek, który odczuwa niezwykłą chęć przelania swoich myśli i uczuć na papier, w formie wiersza. Sądzę, że jest to człowiek wyjątkowo zdolny, wrażliwy i obdarzony rzadkim talentem. Takie zdolności są najważniejsze i przypuszczam, że trzeba się z nimi urodzić. Być może kontakt z poezją i sztuką od najwcześniejszych lat pomaga rozbudzić w człowieku ukryty talent. Jednak nie każdy, kto czyta poezję, jest poetą. Potrzebne są wyjątkowe zdolności.

    Nikt nie staje się poetą z dnia na dzień i nie każdy człowiek może nim zostać. Prawdziwe twórcze natchnienie może jednak pojawić się w sercu i umyśle poety zupełnie nagle i niespodziewanie. W taki właśnie sposób powstają najwspanialsze dzieła poetyckie.

Małgorzata Łazuka, kl. IV E

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Ayers Rock - największy kamień na ziemi

    Na australijskiej pustynnej równinie, porośniętej skąpą trawą, wyrasta z ziemi olbrzymi głaz. Wygląda jak kopuła jakiejś zaczarowanej podziemnej budowli.
    Ayers Rock, to skała z czerwonego piaskowca, zawierającego dużo związków żelaza. Nie znaczy to wcale, że olbrzym ten jest zawsze rdzawoczerwony. Nocą czerni się na tle nieba, o świcie przybiera barwę fioletową, w dzień mieni się wszystkimi odcieniami  różu i czerwieni, a o zmierzchu głęboko purpurowy pogrąża się w mroku. Kiedy zaś pada deszcz, srebrzy się, jakby był okryty lśniącym płaszczem.

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

Wodospad Niagara

    Na Ziemi jest wiele wodospadów wyższych i potężniejszych, a jednak to właśnie Niagara uchodzi za najpiękniejszy i najefektowniejszy.
    Za dwadzieścia pięć tysięcy lat wodospad Niagara zniknie. Nic nie można na to poradzić. Spadająca woda z ogromną siłą wypłukuje miękkie, wapienne skały od spodu, a twarda płyta z wierzchu, pozbawiona podparcia, obrywa się. Uczeni obliczyli, że w ciągu roku wodospad ,,cofa się" o około jeden metr.

Ciekawostki przygotowały Ada Pospiszyl i Katarzyna Hamerska z kl. V A

6/1