KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

6

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

LIST DO ZIEMI

Ważne tematy:

A za oknami wciąż zima
Biała droga, białe pole,
Drzewa w sadzie, dach na szkole.
Przedwiośnie
Za przedwiośnie przyjmuje się okres roku na styku zimy i wiosny, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 0 a 5 °C.

List do Ziemi
Wczoraj byłam z rodzicami na wycieczce. Pojechaliśmy poza miasto podziwiać przyrodę. To, co zobaczyłam, zapamiętam do końca życia.

Trochę humoru i ciekawostek
Stoją na podwórzu dwie pchły i jedna zagaduje do drugiej:
- Idziemy pieszo, czy czekamy na psa?

Zwierzaki
O żółwiu i foce - to co najciekawsze.

XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie
XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie, trwają od 10 lutego. Zostaną zamknięte 26 lutego.

Zabezpiecz swój komputer
Siedem ważnych kroków, które nie powinny Ci być obce.

Komputer, sieć i bezpieczeństwo
Dnia 7 lutego 2006 roku w całej Europie - i po raz drugi w Polsce - obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu.

Zegar
Bardzo dawno temu, w pewnym mieście, którego nazwy już nikt nie pamięta, znajdował się piękny hotel. Na dachu owego hotelu znajdowała się kopuła.

Lublin, dnia 24 kwietnia 2005 roku


Droga Ziemio!

   Wczoraj byłam z rodzicami na wycieczce. Pojechaliśmy poza miasto podziwiać przyrodę. To, co zobaczyłam, zapamiętam do końca życia. Z jednej strony widziałam piękne drzewa, kwiaty, rośliny, cudowne widoki i świeże powietrze, a z drugiej, całkiem niedaleko - góry śmieci, ścieki, stosy odpadów, dymy, uschłe drzewa, obumarłe rośliny, wyrobiska i nieużytki. To był straszny widok!
     Długo rozmawiałam z rodzicami o tym, jak ludzie zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze. Budują zakłady przemysłowe, które są im potrzebne, ale produkują mnóstwo zanieczyszczającego Cię dymu, odpadów i ścieków. Śmierdzące  odpady  przechodzą do gleby i zatruwają wodę, a ścieki są nawet czasami wylewane wprost do naszych rzek. Oprócz tego również my wszyscy: ja, moi rodzice i wszyscy ludzie zanieczyszczamy Ciebie - nasze środowisko. Każdy chce żyć w czystości, oddychać świeżym powietrzem, pływać w czystych rzekach i jeziorach, pić świeżą wodę, spacerować po czystym, zielonym lesie, ale na co dzień nikt o tym nie pamięta. Nie zwracamy  uwagi  na  ekologię,  używamy  wielu szkodliwych dla przyrody substancji i nie martwimy się o to, co się stanie ze śmieciami, które każdego dnia wyrzucamy. Prawie każdy człowiek wie, że nie należy używać aerozoli, które niszczą warstwę ozonową, że nie należy wyrzucać zużytych baterii, że należy sortować śmieci, bo można odzyskiwać z nich metale, papier, plastiki i inne surowce. Jednak na co dzień nikomu nie chce się zmieniać swojego życia. Wszyscy myślą, że ich to nie dotyczy! Bo my przecież wyrzucamy wszystko do śmietnika, śmieciarka wywozi to na wysypisko i wokół siebie mamy czyściutko. Nie chcemy nawet myśleć, co się dalej dzieje z naszymi odpadami.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8

    Na szczęście istnieją już firmy dbające o ekologię, budujące oczyszczalnie ścieków, sortujące i przetwarzające śmieci, niszczące odpady, które są bardzo trujące i nie powinny być składowane na wysypiskach. Niestety, jest ich wciąż zbyt mało i nie zrobią za nas wszystkiego, aby ochronić przyrodę. Wszyscy musimy  o Ciebie dbać i myśleć o Twoim dobru. Bo przecież każdy podniesiony papierek i każde posadzone drzewko ma dla Ciebie, a więc i dla nas, olbrzymie znaczenie.
    Kocham czysty las, świeże powietrze, czystą wodę w rzekach i jeziorach, śpiew ptaków, dzikie zwierzęta, góry, morze i moje miasto. Chciałabym Ziemio, abyś była czyściutka i coraz piękniejsza. Żeby każdy mógł  cieszyć się Tobą tak samo teraz,  jak i za 1000 lat. Obiecuję dbać o Ciebie i chronić Cię przed zniszczeniem.

Małgosia Łazuka
klasa IV „e"

3/6