KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

7

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

LIST DO WIOSNY

Lublin, 14 marca 2006 roku


Kochana Wiosno!


    Już marzec, a Ciebie nie widać. Czyżbyś o nas zapomniała? Czy może sroga zima nie pozwala Ci się do nas zbliżać? Jeżeli masz jakieś kłopoty, to powiedz nam o nich. Pomożemy Ci we wszystkim, bo bardzo za Tobą tęsknimy.
    Nie chcemy już śniegu i mrozu, mgieł, szronu i szadzi. Mamy dość pochmurnych, krótkich dni i grubych ubrań, które przygniatają nas do ziemi. Wiosno, ratuj nas! Tęsknimy za brzęczącymi owadami, szumiącymi liśćmi  i rozkwitającymi pąkami. Pragniemy cieplutkiego słoneczka, radosnego śpiewu ptaków i cudownego zapachu kwitnących kwiatów. Marzymy o zabawie na placu zabaw, o jeździe na rolkach i na rowerze, a także o wspaniałych wycieczkach poza miasto. Chcemy biegać, skakać i cieszyć się  w promieniach grzejącego słonka.
    Droga Wiosenko, przepędź srogą zimę i przyjdź do nas. Nie możemy się Ciebie doczekać. Daj nam choćby jakiś mały znak, że o nas myślisz i że wkrótce Cię zobaczymy.


W imieniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie
Małgorzata Łazuka,
klasa IV „e"

Ważne tematy:

List do wiosny
Nie chcemy już śniegu i mrozu, mgieł, szronu i szadzi. Mamy dość pochmurnych, krótkich dni i grubych ubrań, które przygniatają nas do ziemi.
Wiosenny wierszyk
Wielkanoc (2)
Polskie zwyczaje i tradycje
Wielkanocne symbole
Moda zamiast wiedzy w tornistrze
Około 8 kg waży przeciętnie tornister szóstoklasisty!
Humoru
Matka pyta syna:
-Co przerabialiście dziś na chemii?
-Materiały wybuchowe.
-Nauczycielka zadała coś do domu?
-Nie zdążyła...

Redakcyjna poezja (2)
Nasze redakcyjne koleżanki zainspirowane wierszem
„Żuraw i czapla" Jana Brzechwy postanowiły napisać własne wersje opowieści i niespełnionej miłości.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

    Wiosna jest jedną z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadów atmosferycznych. Świat roślin i zwierząt przechodzi okres budzenia się do życia, a następnie rozpoczyna się pierwsza faza okresu rozmnażania, czyli dobieranie partnerów u zwierząt, a u roślin kwitnienie i zawiązywanie zalążków.
    Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.
    Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15 °C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy - przedwiośnie. Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące wiosenne na półkuli północnej uznaje się marzec, kwiecień i maj, a na południowej wrzesień, październik i listopad.

     

                                                                Na podstawie wiadomości z encyklopedii oraz Internetu
                                                                przygotowała Małgorzata Łazuka,  kl.IV „e"

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8