KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

7

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

WIELKANOCNE SYMBOLE

Ważne tematy:

List do wiosny
Nie chcemy już śniegu i mrozu, mgieł, szronu i szadzi. Mamy dość pochmurnych, krótkich dni i grubych ubrań, które przygniatają nas do ziemi.
Wiosenny wierszyk
Wielkanoc (2)
Polskie zwyczaje i tradycje
Wielkanocne symbole
Moda zamiast wiedzy w tornistrze
Około 8 kg waży przeciętnie tornister szóstoklasisty!
Humoru
Matka pyta syna:
-Co przerabialiście dziś na chemii?
-Materiały wybuchowe.
-Nauczycielka zadała coś do domu?
-Nie zdążyła...

Redakcyjna poezja (2)
Nasze redakcyjne koleżanki zainspirowane wierszem
„Żuraw i czapla" Jana Brzechwy postanowiły napisać własne wersje opowieści i niespełnionej miłości.

Święta Wielkanocne to jedne z najstarszych i najważniejszych uroczystości celebrowanych przez chrześcijaństwo. Obchodzi się je na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa, stąd nacechowane są radością, a w swojej symbolice nawiązują do narodzin nowego ładu. Z czasem kolejne pokolenia chrześcijan przestały wierzyć w bliski koniec świata. Nie zmieniło to jednak faktu, że radosna symbolika zmartwychwstania na stałe związała się ze Świętami Wielkanocnymi.
Baranek wielkanocny
Symbol Chrystusa. Przypomina nam że jak w noc wyjścia z Egiptu przez krew zabitego baranka, którą były pomazane od zewnątrz drzwi domów izraelitów, ocalił Bóg pierworodnych od śmierci, tak przez krew baranka Jezusa, zostaliśmy ocaleni od śmierci.
Jajko jako symbol życia
Ze Świętami Wielkanocnymi najczęściej kojarzymy jajko. Symbolika jajka "jako źródła wszelkiego początku", występuje w wielu kulturach na świecie. Uważa się je za metaforę ukrytego życia, tajemniczej siły istnienia i odradzania się życia w przyrodzie. Stąd też wywodzi się powiązanie symbolu jajka ze Zmartwychwstaniem.
Zdobienie jaj jest warunkiem istnienia świata
Sam zwyczaj wywodzi się jeszcze z mitycznej starożytności. Według wierzeń, zdobienie jaj było jednym z warunków ciągłości świata. Czynności tej dokonywały kobiety podczas nieobecności mężczyzn. Wówczas każdy z nich był wypędzany z izby, ponieważ jego obecność szkodziła magicznym właściwościom pisanek.
Symbolika zdobień
Znajdujemy w nich głównie motywy solarne, ale w zależności od regionu. I tak na przykład szlaczki utworzone z różnych figur symbolizują nieskończoność, czerwień i biel oznaczają szacunek dla duchów opiekujących się domostwem, czerń w połączeniu z bielą czci duchy ziemi, zieleń symbolizuje odrodzenie przyrody i miłość, natomiast brąz rodzinne szczęście.
Kurczak jest ściśle związany z symbolem jajka. W dziewiętnastym wieku w Galicji mówiono: "wstał z grobu (Chrystus) jak z jaja kurczę". Jego żółta barwa odwołuje się do motywów solarnych, symbolizuje wieczność, odrodzenie i słońce.
Zajączek w wielu kulturach, począwszy od starożytności, kojarzony był z płodnością, przyrodą, odrodzeniem, ruchliwością oraz tchórzliwością. Dopiero w XVII wieku połączono ten symbol ze Świętami Wielkanocnymi. Do Polski zwyczaj ten dotarł z Niemiec na początku XX wieku.
Palma została wprowadzona do liturgii kościelnej w XI wieku na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa zwana jest również Różdżkową, Wierzbną oraz Kwietną. Tego dnia, wierni uczestniczą we mszy, podczas której ksiądz święci palmy - symbol odradzającego się życia. W Polsce palmę zastępuje się gałązką wierzby, która ucieleśnia zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy.

Maksymilian Podleśny, kl. VA

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8