KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

7

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

MODA ZAMIAST WIEDZY W TORNISTRZE

    Około 8 kg waży przeciętnie tornister szóstoklasisty! Wypełniony obowiązkowym zestawem książek, zeszytów i przyborów plecak przygniata swym ciężarem każdego malucha. Kręgosłupy dzieci codziennie narażane są na ogromne niebezpieczeństwo-ostrzegają specjaliści. Ich zdaniem, winę za przeładowane torby ponoszą wielkie firmy, które wypuszczają na rynek coraz to droższe zestawy przyborów. Kolorowe gadżety kuszą najmłodszych. Większość pragnie je mieć, by móc zanieść do klasy i pochwalić się kolegom i koleżankom. Drukowane na grubym kredowym papierze podręczniki również stają się coraz cięższe, w których wypadku także liczy się tylko moda. Luksusowe wydawnictwa są bowiem najbardziej pożądane przez pociechy, które mimo, że uginają się pod ciężarem po brzegi zapakowanego tornistra, cieszą się z drogiego i pięknego zakupu.

Ważne tematy:

List do wiosny
Nie chcemy już śniegu i mrozu, mgieł, szronu i szadzi. Mamy dość pochmurnych, krótkich dni i grubych ubrań, które przygniatają nas do ziemi.
Wiosenny wierszyk
Wielkanoc (2)
Polskie zwyczaje i tradycje
Wielkanocne symbole
Moda zamiast wiedzy w tornistrze
Około 8 kg waży przeciętnie tornister szóstoklasisty!
Humoru
Matka pyta syna:
-Co przerabialiście dziś na chemii?
-Materiały wybuchowe.
-Nauczycielka zadała coś do domu?
-Nie zdążyła...

Redakcyjna poezja (2)
Nasze redakcyjne koleżanki zainspirowane wierszem
„Żuraw i czapla" Jana Brzechwy postanowiły napisać własne wersje opowieści i niespełnionej miłości.

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

ELEKTRONIKA WYPIERA ZESZYTY I PODRĘCZNIKI

Tradycyjne pomoce szkolne, takie jak zeszyty, książki, czy nawet tablice, po których pisze się kredą, na  świecie odchodzą już powoli w zapomnienie. Wypierają ją nowoczesne urządzenia elektroniczne i  komputerowe. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale tendencja ta rozpowszechnia się na inne wysoko rozwinięte kraje. W USA jeden komputer przypada na 5 uczniów. Stały kontakt z technologią informatyczną ma aż 67% przedszkolaków, a w szkołach liczba ta sięga prawie 97%. Często nie robi się już tam notatek w zeszytach, ale na tak zwanych TABLETACH, za pomocą specjalnego pióra. Popularne w użyciu są także elektroniczne tablice, wyświetlające obraz i czułe na dotyk, po których pisać można palcem. Wyniki rozwiązywanych na nich zadań automatycznie kopiuje się do prywatnych komputerów uczniów. Najnowszym hitem jest urządzenie przypominające pilota do telewizora, wykorzystywane w czasie klasówek. Wyglądają one wówczas jak teleturniej. Nauczyciel wyświetla na tablicy pytanie, na które odpowiada się poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza na pilocie. Wyniki sprawdzianu dostępne są od razu. Wciąż trwają prace nad elektronicznym papierem.
   Nowoczesna forma nauczania pozwala uniknąć papierkowej roboty i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ponadto, jak wynika ze wstępnych badań, taki system edukacji poprawia wyniki w nauce, nawet o 10-15%. Niestety, nam do takiego stanu rzeczy daleko, gdyż wszystkie te urządzenia są bardzo kosztowne i niełatwe do zdobycia. Jeden tablet, na przykład to wydatek rzędu około 2 tysięcy dolarów.

Przygotowała Ewa Korybska, kl. IV E

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8