KURIER 21

ROK SZKOLNY 2005/2006

8

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Muszelkowy świat

    Wiele morskich zwierząt tworzy własne ,,domki" w postaci różnego rodzaju zewnętrznych skorup.  Te stworzenia należą do wielkiej grupy zwierząt nazywanej mięczakami. Muszla powstaje z miękkiej tkanki otaczającej ciało, nazywanej płaszczem. Do najbardziej znanych mięczaków należą ślimaki i małże.
   
W dwóch skorupach
   
Małe maja dwie muszle połączone ze sobą zawiasowo. Gdy muszle są rozchylone, woda wraz z pokarmem wpływa jednym otworem- syfonem wpustowym- a wypływa drugim- syfonem wypustowym. Małże to przede wszystkim zwierzęta morskie. Przybierają wiele różnorodnych kształtów, barw i rozmiarów. Należą do nich np. ostrygi, przegrzebki, perłopławy, sercówki i omułki.

   
Przydacznia olbrzyma
   
Przydacznia olbrzyma jest największym małżem na świecie. Muszla osiąga długość 135 cm i ciężar 200 kg. Zamieszkuje płytkie wody na rafach koralowych, leżąc pośród koralowców. Przydacznie, tak jak inne małże, wytwarzają perły. Największa dotychczas znaleziona ważyła 13 kg.

   
Spiralny dom ślimaka
   
Ślimaki to mięczaki, których ciało okrywa spiralnie skręcona muszla. Ślimaki żyją na lądach, w wodach słodkich i morzach. Ślimaki mają muszle najrozmaitszych kształtów i wielkości. Równie bogate jest ich zabarwienie. Muszla rośnie przez całe życie ślimaka. Są również ślimaki bezskorupowe, których muszla zanikła.

Na podstawie wiadomości z książki pt. ,, Zwierzęta" napisała Małgosia Gdak, kl. IVe

Ważne tematy:

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole
Dnia 21. marca 2006 roku w naszej szkole obchodziliśmy Spring Day in Europe. Tematem przewodnim tegorocznego dnia wiosny była „Debata o Naszej Przyszłości".


Anonimowa poezja
Nadzieja…
Ona niczym kwiatu pąk,
Jak woda daje życie.

Muszelkowy świat i tropikalne piękności
Wiele morskich zwierząt tworzy własne ,,domki" w postaci różnego rodzaju zewnętrznych skorup.  Te stworzenia należą do wielkiej grupy zwierząt nazywanej mięczakami.

Konstytucja 3 Maja
Konstytucja 3 maja - uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczpospolitej.

Humor
Na posterunku policji dzwoni telefon:
- Ratunku!!! Do domu włamał się kot!
- Kot to nie powód, żeby dzwonić na policję. A kto mówi?
- Papuga.

Recenzja -Epoka lodowcowa 2
Pękają lody, topnieją śniegi i nadchodzi wiosna.

Co myśli o mnie gołąb za oknem?
Pewnego zimowego dnia latałem nad Lublinem w poszukiwaniu pożywienia


„Zabawa w wywiad" 
Wywiad 2
Wywiad 4
Wywiad 5
Wywiad 6
Wywiad 7

ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 3

Gazetka nr 4[BI]

Gazetka nr 5

Tropikalne piękności


Cudownie pachnące, wielobarwne orchidee czyli storczyki, należą do najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych roślin na świecie. Kwiaty niektórych gatunków do złudzenia naśladują kształtem pszczoły, muchy czy pająki. Inne rosną wysoko w szczytowych partiach drzew, a jeszcze inne pozbawione są chlorofilu i żywią się grzybem.


Rosnąc razem

Storczyki rosną nie tylko w glebie. Pewne ich gatunki rosną wyłącznie na konarach drzew w tropikalnych lasach deszczowych. Takie rośliny rosnące na innych i nie szkodzące im, nazywamy epifitami. Nasiona storczyków są bardzo małe, tak iż na jeden gram potrzeba ich aż milion. Wiatr z łatwością unosi je na duże odległości. Musi upłynąć wiele lat, aby z niezmiernie małego nasionka wyrósł piękny kwiat. Niektóre storczyki nie potrafią samodzielnie wyprodukować pożywienia, bo nie mają chlorofilu. Rozwijają się na koszt grzyba żyjącego w ich korzeniach.

Sztuczki z zapylaniem

Storczyki rozwinęły niezwykle interesujący sposób przenoszenia pyłku z jednego kwiatu na inny. Kwiaty wszystkich storczyków są zapylane przez owady. Niektóre kwiaty mają pułapki, tak iż owad nie wydostanie się z niej, dopóki nie dokona zapylenia lub nie zabierze ze sobą pyłku. Inne kwiaty kształtem przypominają siedzące owady, a dodatkowo jeszcze wydzielają zapach identyczny z tym, jaki mają samice owadów gotowe do zapłodnienia. W ten sposób zwabione samce dokonują zapylenia.


Smak wanilii
Znana przyprawa- wanilia- jest uzyskiwana z pnących storczyków pochodzących z tropikalnej Ameryki. Pachnące laski wanilii to podłużne owoce tych storczyków, nie dojrzałe i sfermentowane.

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7

Gazetka nr 8