KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

8

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

WALENTYNKI

Ważne tematy:

WALENTYNKI

Walentynki – święto zakochanych, obchodzone 14 lutego.

Aforyzmy o miłości

Jedna kropla miłości jest warta więcej niż cały ocean dobrych chęci i rozumu

Kocham Cię w 32 językach

Te dua

I love you

Ohiboka


Historia Święta Zakochanych

Nie mają wiele wspólnego ani ze świętym Walentym, ani z dziedziną, której patronuje, czyli chorymi – chyba że miłość uznamy za chorobę… Jednak od przynajmniej XIII w. Walentynki, czyli dzień świętego Walentego, jest świętem wszystkich zakochanych na całym świecie.

Karnawał

Karnawał - inaczej zapusty, mięsopust - okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy w Środę Popielcową.

Nasi milusińscy

Legwan 


Konkurs

Ogłaszamy konkurs literacki:

"W wirtualnym świecie"

Piszcie do nas

Cały czas w naszej internetowej gazetce szkolnej KURIER 21 znajduje się dział „Listy od Czytelników”.Walentynki – święto zakochanych, obchodzone 14 lutego. Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, patrona zakochanych oraz osób chorych umysłowo.

Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. W szczególności wiersze wysyłają mężczyźni do kobiet. Współcześnie święto to zyskało bardzo pospolity charakter. Na terenie Polski Walentynki konkurują o miano tzw. święta zakochanych z miejscowym, rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką (ew. Świętem Kresu lub Nocą Świętojańską) - obchodzonym w okresie przesilenia letniego, w nocy z dnia 23 na 24 czerwca.

Walentynki zapożyczone z kultury anglosaskiej często uważane są przez Polaków za święto niepotrzebne. Także dlatego, wiele osób nie obchodzi ich. Jednak jest to piękny zwyczaj i warto go pielęgnować, ze względu na wartości jakie ukazuje. Lecz spotykani przechodnie mówią, że Walentynki są niepotrzebne, ponieważ wyznania i prezenty miłosne powinny mieć miejsce każdego dnia w roku.

 

Święty Walenty- zmarł w Rzymie, prawdopodobnie 14 lutego 269 lub 270 r. Walenty prawdopodobnie był biskupem Interamny (obecnie Terni), znajdującego się ok. 100 km od Rzymu.

Inny opis historyczny podaje, że św. Walenty był kapłanem rzymskim oraz lekarzem. Za pomoc udzielaną męczennikom uwięziono go i zakuto w łańcuchy. Nawracał strażników i chrzcił ich. To niestety stało się powodem zaostrzenia kary dla Walentego. Cesarz nakazał bić Walentego kijami, a następnie ściąć mu głowę. Cesarz Klaudiusz znany jest również ze swego niedorzecznego zakazu zawierania małżeństw - sądził on, że dzięki temu młodzi ludzie chętniej będą służyć w jego armii. Według niektórych przekazów Walenty został uwięziony nie tyle za kapłańską posługę świadczoną męczennikom, co za potajemne udzielanie ślubów - wbrew rozkazowi cesarskiemu.

Według legendy Walenty zakochał się w córce strażnika, a przed swą egzekucją posłał do niej list pożegnalny, podpisany "od Twojego Walentego". Tradycja wysyłania takich listów (oraz obchodów pamiątki święta św. Walentego) zbiegła się z rzymskim świętem Lupercaliów, w trakcie których urządzano także loterię miłosną (młodzieńcy losowali imiona dziewcząt umieszczone w skrzyni). W wyobrażeniach artystycznych Walenty przedstawiany jest jako kapłan z mieczem lub słońcem, a także w scenie przywrócenia wzroku niewidomej dziewczynie. Jest patronem zakochanych.

 

Ewa Korybska klasa Ve

 

ARCHIWUM

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7 DBI

Gazetka nr 8