KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

8

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Historia Święta

Ważne tematy:

WALENTYNKI

Walentynki – święto zakochanych, obchodzone 14 lutego.

Aforyzmy o miłości

Jedna kropla miłości jest warta więcej niż cały ocean dobrych chęci i rozumu

Kocham Cię w 32 językach

Te dua

I love you

Ohiboka


Historia Święta Zakochanych

Nie mają wiele wspólnego ani ze świętym Walentym, ani z dziedziną, której patronuje, czyli chorymi – chyba że miłość uznamy za chorobę… Jednak od przynajmniej XIII w. Walentynki, czyli dzień świętego Walentego, jest świętem wszystkich zakochanych na całym świecie.

Karnawał

Karnawał - inaczej zapusty, mięsopust - okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy w Środę Popielcową.

Nasi milusińscy

Legwan 


Konkurs

Ogłaszamy konkurs literacki:

"W wirtualnym świecie"

Piszcie do nas

Cały czas w naszej internetowej gazetce szkolnej KURIER 21 znajduje się dział „Listy od Czytelników”.Nie mają wiele wspólnego ani ze świętym Walentym, ani z dziedziną, której patronuje, czyli chorymi – chyba że miłość uznamy za chorobę… Jednak od przynajmniej XIII w. Walentynki, czyli dzień świętego Walentego, jest świętem wszystkich zakochanych na całym świecie.

Świętych Walentych było kilku, a historycy do dziś nie mogą się zgodzić, czy byli to różni ludzie, czy jeden i ten sam człowiek. W każdym razie legenda głosi, że święty Walenty był księdzem żyjącym w III w. naszej ery w Rzymie, za panowania cesarza Klaudiusza II. Władca ten zabronił swoim żołnierzom wstępować w związki małżeńskie – jego zdaniem nieżonaci mężczyźni byli lepszymi żołnierzami. Ksiądz Walenty – jeszcze wówczas nie święty, ale już słynący jako wyjątkowo pobożny i mądry człowiek, do tego obdarzony mocą uzdrawiania - sprzeciwił się woli cesarza i potajemnie dawał  śluby wojownikom i ich wybrankom.  Oczywiście spotkała go za to śmierć, ale wdzięczni za usankcjonowanie uczucia młodzi ludzie potajemnie zaczęli świętować dzień śmierci Walentego jako dzień miłości. Inna wersja głosi, że śmierć Walentego z miłością nie miała nic wspólnego. Święty uzdrowił ze ślepoty córkę jednego z dostojników cesarskich, co sprawiło, że ten z całą rodziną nawrócił się na chrześcijaństwo.  I za to Klaudiusz kazał go zabić. Według kolejnej wersji Walenty był młodym chrześcijaninem, który pomagał prześladowanym współwyznawcom– jednak został na tym przyłapany i skazany na śmierć. Z więzienia wysłał list do ukochanej dziewczyny, wyznając jej miłość i podpisując się „Twój Walenty”.

    Być może jednak samo święto zapożyczyło od Walentego tylko… nazwę, by ukryć jego pogański charakter – bo są i takie teorie. W okolicach naszego 14 lutego starożytni Rzymianie obchodzili Święto Wiosny (Luperkalia) oraz oddawali cześć bogom upraw, w szczególności Faunowi.  Wszędzie odbywały się radosne i dość frywolne zabawy ku czci wiosny i budzącej się do życia przyrody – a stąd do wyznań miłosnych było już niedaleko. Kościół katolicki do pogańskich obchodów dodał tylko swojego świętego. Z kolei Brytyjczycy, którzy uważają to święto za własne (pewnie dlatego, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott), twierdzą, że 14 lutego to dzień, kiedy na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary. Ludzie po prostu idą za ich przykładem.

  Jak by nie wyglądała prawda – Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia, czyli my, dołączyła do walentynkowego grona stosunkowo późno. Po pierwsze dlatego, że u nas o wiośnie 14 lutego jeszcze nie słychać, więc romantyczne myśli też jeszcze nikomu nie przychodzą do głowy. Po drugie dlatego, że mieliśmy swoje święto zakochanych – i była to Noc Kupały, przypadająca na noc z 21 na 22 czerwca. W przedwojennej Rzeczypospolitej na kresach wschodnich dodatkowym dniem zakochanych były Kaniuki, czyli dzień  Świętego Kazimierza przypadający 4 marca – i właśnie wtedy wyznawało się uczucia wybrance lub wybrankowi serca, podarowując mu specjalnie upieczony piernik z romantyczną rymowanką.

    Walentynki przywędrowały do nas stosunkowo późno razem z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, choć przez wiele wieków w ogóle nie były obchodzone. Popularność tak naprawdę zyskały dopiero w latach 90 – tych ubiegłego wieku.

Na podstawie wiadomości z Internetu

Małgorzata Łazuka kl.V„e”

 

ARCHIWUM

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7 DBI

Gazetka nr 8

 
r>