KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

8

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Nasi milusińscy

Ważne tematy:

WALENTYNKI

Walentynki – święto zakochanych, obchodzone 14 lutego.

Aforyzmy o miłości

Jedna kropla miłości jest warta więcej niż cały ocean dobrych chęci i rozumu

Kocham Cię w 32 językach

Te dua

I love you

Ohiboka


Historia Święta Zakochanych

Nie mają wiele wspólnego ani ze świętym Walentym, ani z dziedziną, której patronuje, czyli chorymi – chyba że miłość uznamy za chorobę… Jednak od przynajmniej XIII w. Walentynki, czyli dzień świętego Walentego, jest świętem wszystkich zakochanych na całym świecie.

Karnawał

Karnawał - inaczej zapusty, mięsopust - okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy w Środę Popielcową.

Nasi milusińscy

Legwan 


Konkurs

Ogłaszamy konkurs literacki:

"W wirtualnym świecie"

Piszcie do nas

Cały czas w naszej internetowej gazetce szkolnej KURIER 21 znajduje się dział „Listy od Czytelników”. 

LEGWAN

Legwan to zwierzę z rodziny legwanów liczących ok. 35 gatunków. Wielkość, od 14cm długości do ponad dwóch metrów. Legwany osiągają wagę od 4 do 7 kilogramów. Ich zęby są umieszczone pleurodontycznie (co odróżnia je od agam i kameleonów) i podlegają stałej wymianie.

U niektórych występuje zdolność odrzucania ogona. Pokrój ciała u większości gatunków przypomina typowe jaszczurki z długim ogonem. Gatunki prowadzące naziemny tryb życia mają ciała brzusznie spłaszczone, a nadrzewne bocznie spłaszczone. Skóra pokryta jest nieregularnie rozmieszczonymi niewielkich rozmiarów łuskami. Występują u nich różne skórne twory jak grzebienie, fałdy, wachlarze. Ubarwienie z reguły w różnych ochronnych odcieniach zieleni. Większość jest wszystkożerna, a nieliczne odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinnym. Większość legwanów jest jajorodna, a część jajożyworodna. Jaja w pergaminowatych osłonkach składają do jam w ziemi, od 1 do 35 sztuk. Zajmują rozmaite środowiska od lasów deszczowych poprzez pustynie. Gatunki związane z wodą dobrze pływają i nurkują. Legwany występują od południowo-zachodniej części USA po obszary centralne Ameryki Południowej, na wyspach Galapagos, Antylach i na Fidżi, hodowany w domach.

 

Bartosz Szuryga kl.Ve

 

Iguana delicatissima

ARCHIWUM

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7 DBI

Gazetka nr 8

 
tml>