KURIER 21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2006/2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bieg na orientację

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Ojca

 

Bieg na orientację

 

Tylko żeby... ściągnąć

 

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012 w Polsce i na Ukrainie

 

Co to jest?

 

Trójkąt Bermudzki

 

Ford Motor Company

 

Knights of the Old Republic

GRA PC

 

Jazda na motorze crossowym-

czyli jak wygrywać zawody

 

Eurowizja 2007

 

Wyjątkowy odcinek „Tańca z gwiazdami”:

„NAJPIĘKNIEJ-SZE TAŃCE”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bieg na orientację – dyscyplina sportowa, w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę. Trudnością na trasie jest odnalezienie w odpowiedniej kolejności rozmieszczonych w terenie punktów kontrolnych na podstawie mapy. Sprawdzanie obecności na danym punkcie odbywa się standardowo za pomocą karty startowej, ale coraz częściej informacja ta jest zapisywana na specjalnym chipie. Przebieg pomiędzy punktami jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu. W momencie startu, zawodnicy otrzymują mapy, wykonane przeważnie w skali 1:15000 lub 1:10000, a w biegu sprinterskim przeważnie w skali 1:5000. W Polsce organem kierującym działaniami związanymi z orientacją sportową jest Polski Związek Biegu na Orientację.  W Biegu na Orientację obowiązuje podział na kategorie wiekowe żeńskie i męskie podzielone dodatkowo wg zaawansowania zawodników.

Długość i trudność techniczna tras dobierana jest odpowiednio do kategorii. Najbardziej zaawansowanymi kategoriami są KE i ME - kategorie elitarne. Najmłodsi (dzieci do lat 10) biegają po trasach wyznakowanych w terenie wstążkami w kategoriach K10N i M10N. Pozostałe kategorie to odpowiednio K i M.: 12, 14, 16, 18, 20, 21AB, 35, 40, 45, 50, 55, 60. W kategoriach

Zawodnik otrzymuje mapę w momencie startu. Miejsce startu oznaczone jest na mapie czerwonym trójkątem.

Punkty kontrolne są na mapie ponumerowane i zaznaczone czerwonymi okręgami połączonymi odcinkami prostymi. Kolejność znajdowania punktów kontrolnych jest obowiązkowa.

Drogę między poszczególnymi punktami kontrolnymi zawodnicy mogą wybierać dowolnie, stosownie do swoich umiejętności i możliwości. Mniej doświadczeni poruszają się wariantami "obiegowymi" - wzdłuż dróg, ścieżek, granic kultur. Zawodnicy o większych umiejętnościach częściej wybierają warianty bliskie linii łączącej punkty kontrolne tzw. "na krechę". Trasy dla najmłodszych są w terenie wyznakowane wstążkami.

Odcinek od ostatniego punktu do mety jest wyznakowany w terenie (np. linami, wstążkami), a na mapie oznaczony jest linią przerywaną. Meta zaznaczona jest na mapie podwójnym okręgiem. Mapa zostaje zawodnikowi na własność (zawodnicy startujący wcześnie oddają mapy do czasu zakończenia startu przez innych, później są im one zwracane).  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARCHIWUM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 7 DBI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazetka nr 11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na stojaku zawieszony jest biało-czerwony lub biało-pomarańczony lampion w kształcie graniastosłupa o podstawie trójkąta równobocznego. Kod (np.42) pozwala na sprawdzenie, czy zawodnik odnalazł właściwy PK (w terenie ustawionych jest wiele PK dla różnych tras - na dużych zawodach w lesie może być ustawione ponad 200 PK). Kody zaczynają się od 31, aby nie mylić się z numeracją PK, których liczba na jednej trasie raczej nie przekracza 30. Na poprzeczce stojaka zamocowane są perforatory służące do potwierdzania w okienkach karty startowej obecności zawodnika na PK. Najczęściej w miejscu PK rozsypane jest również konfetti stanowiące ubezpieczenie na wypadek zaginięcia stojaka z lampionem, co niestety czasami się zdarza, zwłaszcza w pobliżu miejsc zamieszkanych.

Perforatory posiadają różne układy igieł, co pozwala na sprawdzenie, czy zawodnik był na właściwym PK. Kartę wsuwa się w szczęki perforatora i przyciska górną z nich. Należy uważać, aby nie wsunąć karty pod perforator ! Przy odbieganiu najlepiej jest sprawdzić prawidłowość potwierdzenia.

Zawodnik podczas biegu posługuje się kompasem w celu orientowania mapy. W Biegu na Orientację stosowane są dwa rodzaje

Płytkowy

Na kciuk

Ubiór powinien być wygodny i nie nasiąkać wodą. Najczęściej używa się specjalnych "dresów" z dederonu lub bluz z dederonu i spodni z lycry. Na nogi zakłada się ochraniacze zabezpieczające przed podrapaniem podudzi przez jeżyny, uderzeniami o leżące w trawie kamienie itp. Wielu zawodników biega w opaskach zabezpieczających przed zalewaniem oczu przez pot. Ponadto dla zawodników używających okularów wskazane są szkła kontaktowe, gdyż czytanie mapy w okularach podczas deszczu jest praktycznie niemożliwe. Można biegać w każdym obuwiu, jednak powinno ono posiadać bieżnik umożliwiający bezpieczne poruszanie się w każdym terenie. Do biegania wyczynowego stosowane jest specjalne obuwie wyposażone w podeszwy z korkami, kolcami i korkami oraz korko-kolcami.

Bartosz Szuryga kl Ve