KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

2

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

ŚWIĘTO ZMARŁYCH I WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Ważne tematy:

Dzień Edukacji Narodowej

Polskie święto obchodzone 14 października.

Wszystkich Świętych

Święto Wszystkich Świętych obchodzimy 1 XI, a Zmarłych 2 XI. Wtedy odwiedzamy cmentarze, kupujemy znicze i kwiaty, sprzątamy groby oraz modlimy się.

HALLOWEEN

Święto obchodzone 31 października, najhuczniej w Stanach Zjednoczonych. Wywodzi się od celtyckiego obyczaju Samhain. W Polsce jest obchodzony Dzień Wszystkich Świętych w bardzo poważnych nastrojach.

Niepodległość

Pierwsza wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r. z chwilą podpisania przez Niemców  rozejmu w
lasku Compiégne pod Paryżem. Był to przełomowy moment nie tylko w dziejach całej Europy, ale i Polski.

Andrzejkowe wróżby(2)

Obierka jak wąż, buty, lanie wosku i inne. Sprawdź co cię czeka.

Redakcyjne zapowiedzi (2)

Stałe rubryki, nowe opowiadania, przepisy kulinarne i ...

Wielki głód

Chciałabym poruszyć temat bliski nam wszystkim: problem szkolnego sklepiku. Wiecie, który to?

    Święto Wszystkich Świętych obchodzimy 1 XI, a Zmarłych 2 XI. Wtedy odwiedzamy cmentarze, kupujemy znicze i kwiaty, sprzątamy groby oraz modlimy się. Każdy chce spędzić to święto przy grobach najbliższych. To dobry moment na zastanowienie się nad swoim życiem. Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła Grzegorz IV w 834 r. jako pamięć o zmarłych. W polskiej tradycji piec był ulubionym miejscem przebywania duchów. Wierzono, że 1 listopada duchy przodków wracały do swych domów i bliskich. Dlatego tego dnia nie wolno było rozpalać ognia. Wszystkie posiłki przyrządzano wcześniej. Kto tego zakazu nie przestrzegał to sprowadzał na swój dom pożar.

ARCHIWUM

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7 DBI

    31 X ludzie zostawiali jedzenie dla zmarłych (prawosławni na grobach, katolicy na domowych stołach). Wierzono, że dusze doświadczają głodu i pragnienia, potrzebują wypoczynku i bliskości krewnych. Obowiązkiem żywych było zaspokojenie tych pragnień, ponieważ rozgniewane lub obrażone mogły wyrządzić wiele szkód.
    Dzisiejszy zwyczaj zapalania lampek i zniczy ma związek z tradycją palenia ognisk na rozstajnych drogach. Miało to wskazać duszom kierunek do domów. Zabłąkane dusze mogły też przy tym ogniu ogrzać się. Na przełomie XVI i XVII wieku zaczęto palić ogień na grobach dla ogrzania zmarłych. Dla nas to tylko symbol pamięci o tych co odeszli. A świece symbolizują życie wieczne i Jezusa.

Monika Sochaj i Marta Basznianin kl. IV c