KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

5

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

ŚWIĘTA
BOŻEGO NARODZEIA

Ważne tematy:

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 24 grudnia, w Wigilię. Siadamy wtedy całą rodziną przy stole, aby cieszyć się z narodzin Jezusa,Polecamy!!! Świąteczne potrawy (2)

Barszcz czerwony, kluski z makiem, kutia, kompot z suszonych owoców.

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii (2)

Anglicy już w połowie listopada zaczynają świąteczne przygotowania. Zaczynają od kupowania gwiazdkowych prezentów dla rodziny i znajomych,


Sylwestrowe szaleństwo

Już wkrótce czeka nas wielkie przygotowanie do, przez wszystkich oczekiwanego, Sylwestra. Każda dziewczyna ma wtedy okazję zabłysnąć, ale przede wszystkim… dobrze się bawić!


Trzy rzeczy, których nie może zabraknąć na sylwestrowej imprezie

Muzyka, przekąski, atrakcje,

O nas dla nas

Coś o sporcie i samochodach

Problem mojego życia

Wszyscy mamy jakieś problemy. Możemy się z nimi zwrócić do rodziny, przyjaciół lub specjalistów. Czasami pomoc innych jest niezbędna.

Leniwy jak leniwiec

Dwa leniwce wiszą na gałęzi. Jeden z nich się ruszył, a drugi powiedział:
- Zenek, coś ty taki nerwowy?!                                                 
    Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 24 grudnia, w Wigilię. Siadamy wtedy całą rodziną przy stole, aby cieszyć się z narodzin Jezusa. Na początku wieczerzy czytamy fragment ewangelii wg Św. Łukasza. Potem dzielimy się opłatkiem życząc sobie nawijam szczęścia, miłości, radości. Następnie zasiadamy do stołu, aby zjeść tradycyjne 12 potraw do których zaliczamy:
-smażonego karpia,
-barszcz z uszkami,
-kapustę z grochem,
-pierogi z kapustą,
-paszteciki z grzybami,
-kotleciki z ryżu z sosem grzybowym,
-kluski z makiem, cukrem i miodem,
-kompot z suszonych owoców,
-zupa migdałowa,
-kutia.

ARCHIWUM

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 6

    Pod obrus kładziemy sianko, które symbolizuje, że Jezus urodził się w stajence w żłobie. Po kolacji nadchodzi czas na rzecz najprzyjemniejszą rozdanie prezentów, które św. Mikołaj kładzie pod choinką. Potem wspólnie śpiewamy kolędy np. Cicha Noc, Gdy śliczna Panna,…itp. Na czas świąt Bożego Narodzenia gasną wszystkie spory i wszyscy są dla siebie dobrzy. O północy idziemy na pasterkę. Jest to specjalna msza odprawiana z 24 na 25 grudnia. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. 
    Kolejnym dniem świąt jest Boże Narodzenie. Święto to w tradycji chrześcijańskiej upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to liturgiczna uroczystość stale, przypadająca na 25 grudnia (w niektórych Kościołach, głównie prawosławnych - 7 stycznia). Poprzedzona jest okresem czterotygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego Adwentem.

    Drugim dniem świąt jest uroczystość św. Szczepana. Święty Szczepan był świętym katolickim oraz prawosławnym, zwanym Pierwszym Męczennikiem (Protomartyr). Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy w roku okres. Życzymy wszystkim czytelnikom miłych, śnieżnych i wesołych świąt.

Gazetka nr 7 DBI