KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

6

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

Już wkrótce ferie zimowe

Ważne tematy:

Już wkrótce ferie zimowe

Ważne dla tych, którzy jeżdżą na nartach i nie tylko!


Dekalog narciarza

Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

Narciarzu pamiętaj !!!

Dbając o własne bezpieczeństwo, dbasz o bezpieczeństwo innych.

Trudno jest pozbierać zęby, jak się ma połamane ręce.

Zakopane

Piwniczna Zdrój


Ustrzyki Dolne

Szczawnica

Zuberec

Majowy kwiat

Był najpiękniejszy miesiąc w roku-  maj. Księżniczka Maj, córka króla Kadamosa i królowej Trynidy, miała urodziny. Przyjęcie było bardzo huczne, księżniczka i wszyscy goście bawili się wspaniale.

Nasze pasje -konie


Rodzinny horror

Grudzień to czas świątecznych przygotowań. Z niecierpliwością czekamy na Mikołajki, Wigilię, czy Sylwestra. Może z powodu lubienia świątecznej atmosfery, spędzania czasu z rodziną, a może oczekiwania na  mniej, lub bardzej duże prezenty. O, tak... prezenty.

Nie wiesz, gdzie się wybrać na zimowe ferie? Nie chcesz ich spędzić biernie przed telewizorem lub komputerem? Lubisz jeździć na nartach? W tym numerze dowiesz się gdzie watro, według nas, pojechać i co zobaczyć. Na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Bezpieczna jazda na stoku

ARCHIWUM

    Niby zima... a „śniegu ni ma", jak mówi Pani Zosia z Bukowiny. Góralka od stóp do głów. Zaciąga fantastyczną gwarą i jest przesympatyczna. Co prawda swoim gotowaniem strasznie mnie skrzywdziła w ostatnie święta (co najmniej 1,5 kg „na plus"!!!), ale i tak byłam zadowolona.
    Wszyscy cieszymy się na nadchodzące ferie i mamy nadzieję, że śnieg jednak    w końcu spadnie. Przynajmniej tam, gdzie akurat będziemy my. A reszta kraju niech się martwi sama, prawda? Wszyscy wyciągniemy narty, deski, rękawice, pianki, kijki i ruszymy galopem na stoki. No właśnie... To, co widziałam ostatnio, przyprawiło mnie   o rozpacz i strach. Dlatego, jak typowy rodzic, postanowiłam zaopatrzyć Was w zbiór dobrych rad i przestróg. Nie będę mędzić gdyż wiem, że wtedy, tak jak ja, będziecie tylko przytakiwać. Wyprostuj się i skoncentruj na tym, co czytasz! - oto próbka podejścia przeciętnego rodzica rasy środkowoeuropejskiej. Ale ja tego nie zrobię, więc możecie bez stresu czytać dalej.

Bezpieczeństwo. Wiem, wiem! Zarówno temat, jak i słuchacze są już dawno wyczerpani, ale zastanów się - jeżeli od przeczytania tych paru linijek zależy być może Twoja noga, ręka, lub czyjeś inne kończyny, to przecież warto. Na ten temat można pisać bardzo dużo. W skrócie najistotniejszą przyczyną większości (o ile nie wszystkich) wypadków jest zwykły brak wyobraźni. Umiłowanie prędkości uważanej przez niektórych za dowód zaawansowania to główny powód największych nieszczęść. Wielu snowboardzistów i narciarzy przecenia swoje umiejętności, co może kończyć się w różny sposób: od "kupy śmiechu" do prawdziwej tragedii. Pal sześć, jeżeli jeden szaleniec z drugim zrobi sobie krzywdę, gorzej, jeżeli uszkodzi przy okazji kogoś niewinnego. Najgorsze są zderzenia z ludźmi, bo przecież narty mogą być niebywale niebezpiecznym narzędziem.

Snowboardziści powinni unikać siadania „gdzie popadnie", a w większości przypadków tak bywa (wiem, bo sama jeżdżę również na desce). Siedzenie na środku stoku do bezpiecznych nie należy i gwarantuję przy tym, że w razie nieszczęścia ten siedzący ucierpi najbardziej.


Największą uwagę należy zwrócić na dzieciaczki. One są bardziej nieprzewidywalne niż carvingowcy i snowboardziści razem wzięci, a przy tym w razie kolizji całkowicie bezradne. Najmłodszych należy omijać jak najszerszym łukiem, a w miejscach, gdzie nie da się tego zrobić, trzeba po prostu zatrzymać się i powoli wyminąć przyszłego mistrza (choć na razie jest w wersji... hmmm... mini?).  Chyba żaden, ani żadna z nas nie chciałaby stratować kandydata na przyszłego Małysza?

Małgorzata Łazuka, kl. V e

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7 DBI