KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

7

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

O CZYM WATRO PAMIĘTAĆ

Ważne tematy:

Dzień Bezpiecznego Internetu 2007

6 lutego 2007 roku w całej Europie - i po raz trzeci w Polsce - będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu.


O czym warto pamiętać

Unikaj podawania swoich danych osobowych, takich jak prawdziwe imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer lub adres szkoły.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Jedenaście wskazówek dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

Osiem zasad internetowych (2)

Coś dla rodziców

10 rzeczy, których można nauczyć dziecko, aby było bezpieczniejsze w Internecie


Adresy ciekawych stron internetowych


DZIEŃ
BEZPIECZNEGO
INTERNETU

    Unikaj podawania swoich danych osobowych, takich jak prawdziwe imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer lub adres szkoły. Rób to tylko wtedy, kiedy masz pewność, że podanie tego typu informacji jest niezbędne i bezpieczne. W razie wątpliwości skonsultuj to z rodzicami.
Dbaj o swoje dane! Oprócz tego, że są dzisiaj czymś cennym, ich ujawnianie może Cię narazić na różne niebezpieczeństwa.
   Pamiętaj, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie. Nie można ufać osobom, które znamy wyłącznie z Internetu, ponieważ mogą okazać się kimś zupełnie innym niż twierdzą. Możesz się rozczarować, ale przede wszystkim nadmierne zaufanie takiej osobie może być bardzo niebezpieczne. Pamiętaj o tym zwłaszcza kiedy masz zamiar spotkać się w realu z jakąś osobą, którą znasz tylko z Sieci. Nie idź na takie spotkanie samotnie! 12-letnia koleżanka może okazać się dorosłym człowiekiem, który ma wobec Ciebie złe zamiary!
   Kiedy w Internecie zetkniesz się z czymś (jakimiś stronami, materiałami, osobami), co sprawi że poczujesz się przestraszony (/-a), zmieszany lub z jakiegoś powodu urażony, powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej, najlepiej któremuś z rodziców. Doświadczenie tej osoby pozwoli jej na podjęcie odpowiednich działań. Podpowiedz że może zgłosić nielegalne treści do punktu kontaktowego www.hotline.org.pl.

ARCHIWUM

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7 DBI

Niezależnie od wszystkich wskazówek, nie możecie zapominać o kilku podstawowych rzeczach...
Netykieta jest zbiorem zasad postępowania (swego rodzaju savoir vivrem) obowiązującym wszystkich użytkowników Internetu. Niepokojący wydaje się fakt, że bardzo wiele osób nigdy o niej nie słyszało.
Spisana netykieta ma uświadamiać lub przypominać użytkownikom zasady obowiązujące w bardzo już licznej społeczności internautów. Te reguły służą nam wszystkim - mnie, Tobie, „im" - abyśmy mogli tworzyć zdrową, bezpieczną społeczność w tym „kraju" (sieci) bez granic.

Zasady netykiety są aktualne, niezależnie od tego, kiedy zostały spisane! Być może zauważyłeś w Sieci coś, co jest z nią sprzeczne, co jednak nie oznacza, że podobne działania są wskazane czy właściwe.

Piątego lutego ogłoszony zostanie w naszej szkole konkurs literacki na pracę pisemną związaną z komputerami. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia w nim udziału. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w naszej gazetce.