KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

7

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

OSIEM ZASAD INTERNETOWYCH

Ważne tematy:

Dzień Bezpiecznego Internetu 2007

6 lutego 2007 roku w całej Europie - i po raz trzeci w Polsce - będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu.


O czym warto pamiętać

Unikaj podawania swoich danych osobowych, takich jak prawdziwe imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer lub adres szkoły.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Jedenaście wskazówek dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

Osiem zasad internetowych (2)

Coś dla rodziców

10 rzeczy, których można nauczyć dziecko, aby było bezpieczniejsze w Internecie


Adresy ciekawych stron internetowych


DZIEŃ
BEZPIECZNEGO
INTERNETU


1    Nie podawaj danych o sobie

W Sieci często jesteś proszony o podawanie rozmaitych informacji o sobie. Jeśli nie musisz, nie ujawniaj prawdziwych danych, a jeśli takie informacje są wymagane - zapytaj rodziców, czy możesz je podać w tej, konkretnej sytuacji. Pamiętaj, że niektórzy mogą próbować je wykorzystać w niewłaściwy sposób lub w złych celach. Unikaj zwłaszcza podawania danych, które mogą pozwolić na odnalezienie Cię w prawdziwym świecie takich, jak imię i nazwisko, adres, wiek, nazwa i numer szkoły, do której chodzisz, czy też numer telefonu. Komuś, kto nie ma złych zamiarów, powinny wystarczyć informacje dotyczące tego, kim jesteś w Internecie.

2    Nie ufaj obcym
Internet to rzecz tworzona przez wiele osób, a jego istotą są kontakty między ludźmi. Korzystając z niego możesz poznać osoby, z podobnymi zainteresowaniami, swoich rówieśników i innych użytkowników. Ta właściwość Sieci jest ogromną zaletą, bo dzięki niej możemy zawierać cenne znajomości z ludźmi, których w przeciwnym razie być może nigdy byśmy nie spotkali.
Pamiętaj jednak o tym, że tak naprawdę wcale nie znasz osób spotkanych w Sieci, a to, co piszą o sobie, nie musi być prawdą. Nawet, jeśli znajomość trwa już dość długo, nigdy nie możesz mieć pewności, że Twój internetowy znajomy jest osobą, za którą się podaje. Nie zapominaj o tym szczególnie wtedy, kiedy znajomość internetowa staje się bliższa, a zwłaszcza, gdy ma się przenieść do prawdziwego świata! Twoi rodzice powinni wiedzieć o planowanym spotkaniu ze znajomym z Sieci, żeby móc zapewnić Ci bezpieczeństwo.

3   Bądź odpowiedzialny
Pamiętaj, że anonimowość w Internecie jest pozorna. Dopóki nie robisz niczego złego, ani czegoś, co mogłoby przeszkadzać innym, nikomu nie zależy na dowiedzeniu się, kim naprawdę jesteś. Jednak w razie potrzeby można z łatwością ustalić, kto dopuścił się danego przewinienia w Sieci. Zanim, więc zdecydujesz się zrobić coś takiego, przemyśl to i zastanów się, czy warto narażać się na nieprzyjemności.
Nie zapominaj też o tym, że Internet ma pewną przewagę nad światem rzeczywistym - w każdej chwili możesz się wylogować. Korzystaj z tej możliwości zwłaszcza wtedy, kiedy przydarzy się Ci się coś, co Cię zdenerwuje lub sprawi, że poczujesz się zakłopotany, albo, kiedy po prostu nie będziesz miał ochoty na dalszą rozmowę.

4    Ucz się i nauczaj rodziców
Internet to niewyczerpane źródło wszelkiego rodzaju wiedzy. Na pewno o tym wiesz. Ale czy wiesz o wszystkim, co możesz w nim znaleźć? Szukaj w Internecie treści zgodnych z Twoimi zainteresowaniami, na pewno odkryjesz coś ciekawego. Na tej stronie postaramy się przedstawić strony godne Twojej uwagi, spróbujemy też stworzyć ranking stron przyjaznych dzieciom i młodzieży.

Czy Twoi rodzice potrafią korzystać z Sieci? Możesz im w tym pomóc, zaczynając od najprostszych spraw - załóż im skrzynkę e-mail i naucz ich się nią posługiwać. Przecież już niedługo ta umiejętność będzie po prostu niezbędna. Rodzice wiele Cię nauczyli, teraz Ty możesz zrobić coś dla nich. Pokaż im, co robisz w Internecie i jakie możliwości się w nim kryją - w ten sposób na pewno ułatwisz im życie.

ARCHIWUM

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7 DBI