KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

7

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

OSIEM ZASAD INTERNETOWYCH

Ważne tematy:

Dzień Bezpiecznego Internetu 2007

6 lutego 2007 roku w całej Europie - i po raz trzeci w Polsce - będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu.


O czym warto pamiętać

Unikaj podawania swoich danych osobowych, takich jak prawdziwe imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer lub adres szkoły.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Jedenaście wskazówek dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

Osiem zasad internetowych (2)

Coś dla rodziców

10 rzeczy, których można nauczyć dziecko, aby było bezpieczniejsze w Internecie


Adresy ciekawych stron internetowych


DZIEŃ
BEZPIECZNEGO
INTERNETU


5  Ufaj Mamie i Tacie
Twoi rodzice lub opiekunowie są jedynymi osobami, którym możesz zawsze zaufać. Im nigdy nie przestanie zależeć na Twoim bezpieczeństwie. Jeżeli w Sieci przytrafi Ci się coś, co sprawi, że poczujesz się zakłopotany, urażony albo w jakikolwiek sposób skrzywdzony, powiedz o tym właśnie rodzicom. Oni będą wiedzieli, co zrobić.
Korzystaj z doświadczeń rodziców za każdym razem, kiedy masz wątpliwości, jak się zachować lub jak postąpić w danej sytuacji. W ten sposób unikniesz wielu kłopotów.
Wyjaśniaj rodzicom, co robisz w Sieci. Może uda Ci się przekonać ich do możliwości, które daje Internet, co może ułatwić im pracę lub rozwijanie zainteresowań. Wiedza na temat tego, co robisz w Internecie, pozwoli im z pewnością lepiej zadbać o Twoje bezpieczeństwo.

6 Bądź uczciwy, nie okradaj innych
Internet jest bogatym źródłem nie tylko wiedzy, ale także konkretnych materiałów. Można tu znaleźć mnóstwo programów, filmów, utworów muzycznych, elektronicznych wersji książek, itp. Pamiętaj, że przechowywanie na dysku niektórych z tych materiałów bez zapłacenia za nie jest niezgodne z prawem - to po prostu kradzież, za którą grożą surowe kary. Porozmawiaj na ten temat z rodzicami. Większość rzeczy, za które trzeba płacić (np. oprogramowanie), ma swoje darmowe odpowiedniki - wybór jednego z nich bywa najlepszym rozwiązaniem, kiedy nie stać się na zakup danej rzeczy.

Pamiętaj też o przestrzeganiu praw autorskich. Wszystkie teksty dostępne w Sieci zostały przez kogoś napisane i nie można dowolnie ich wykorzystywać. Często autor określa, w jaki sposób można korzystać z tego, co napisał - staraj się przestrzegać jego zaleceń. Jeżeli autor ich nie zamieścił, spróbuj ustalić jego adres e-mail (zazwyczaj podaje się go na początku lub na końcu tekstu) i powiadom go, że chciałbyś wykorzystać zamieszczone przez niego materiały (określając, co dokładnie zamierzasz z nimi zrobić). Jeśli nie możesz ustalić adresu, skontaktuj się z administratorem danej strony - on za pewnością będzie mógł Ci pomóc.

7  Przestrzegaj zasad
Etykieta to zbiór zasad, które obowiązują w danym miejscu lub środowisku. Również w Internecie ustalono, co można robić, a czego należy unikać, jakie zachowania są w porządku, a jakie uznaje się za nietaktowne, złe czy niewłaściwe. Jest to tak zwana netykieta, czyli zasady wypracowane przez użytkowników Internetu, których powinni przestrzegać wszyscy internauci, żeby korzystanie z Sieci było przyjemne dla każdego. Z podstawowymi zasadami możesz się zapoznać w dziale Netykieta.

8    Ustal zasady
Zastanów się, w jakich celach używasz Internetu, zrób listę wszystkich tych czynności, oblicz ile czasu zajmuje Ci każda z nich i staraj się nie spędzać czasu w Sieci, nie robiąc nic konkretnego. Internet wciąga i łatwo można zmarnować w nim dużo czasu, nie zdając sobie sprawy z jego upływu. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może nawet prowadzić do uzależnienia od Internetu. Zachowaj kontrolę nad Siecią, bo w przeciwnym razie to ona może zapanować nad Tobą.

ARCHIWUM

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7 DBI