KURIER 21

ROK SZKOLNY 2006/2007

7

Szkoła Podstawowa nr 21
im. Królowej Jadwigi w Lublinie

COŚ DLA RODZICÓW

Ważne tematy:

Dzień Bezpiecznego Internetu 2007

6 lutego 2007 roku w całej Europie - i po raz trzeci w Polsce - będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu.


O czym warto pamiętać

Unikaj podawania swoich danych osobowych, takich jak prawdziwe imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer lub adres szkoły.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Jedenaście wskazówek dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

Osiem zasad internetowych (2)

Coś dla rodziców

10 rzeczy, których można nauczyć dziecko, aby było bezpieczniejsze w Internecie


Adresy ciekawych stron internetowych


DZIEŃ
BEZPIECZNEGO
INTERNETU

10 rzeczy, których można nauczyć dziecko, aby było bezpieczniejsze w Internecie
   
Internet może być dla dzieci doskonałym miejscem do nauki, rozrywki, rozmów z przyjaciółmi ze szkoły oraz odpoczynku i rozwijania zainteresowań. Jednak podobnie jak w prawdziwym świecie, również w Internecie na dzieci mogą czyhać różne zagrożenia. Zanim pozwolisz dziecku korzystać z Internetu bez nadzoru, uzgodnij z nim zestaw zasad, których powinno przestrzegać.
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skorzystaj z poniższych wskazówek w zakresie zagadnień, które należy omówić z dzieckiem, aby korzystało z Internetu bezpiecznie.


1. Zachęcaj dzieci do opowiadania o swoich doświadczeniach związanych z korzystaniem z Internetu. Korzystaj z Internetu razem z dziećmi.

2. Naucz dzieci ufać swojej intuicji. Jeśli w Internecie jest coś, co wywołuje ich niepokój, powinny Ci o tym powiedzieć.
3. Jeśli dzieci odwiedzają pokoje rozmów, korzystają
z komunikatorów do przesyłania wiadomości błyskawicznych, gier internetowych lub wykonują w Internecie inne czynności wymagające zalogowania się w celu identyfikacji użytkownika, pomóż im wybrać odpowiednią nazwę i dopilnuj, aby nie zdradzała ona żadnych informacji osobistych o dziecku.
4. Naucz dzieci, że różnica między dobrem a złem jest taka sama w Internecie, jak w prawdziwym świecie.
5. Wyraźnie podkreśł, że dzieciom nigfy nie wolno podawać adresu, numeru telefonu ani innych informacji osobistych, takich jak nazwa szkoły czy miejsce zabaw.
6. Pokaż dzieciom, jak okazywać szacunek innym internautom. Dopilnuj, aby dzieci przestrzegały zasad dobrego wychowania korzystając z komputera.
7. Wymagaj, aby dzieci przestrzegały praw własności innych internautów. Wyjaśnij, że nielegalne kopiowanie efektów pracy innych ludzi -- muzyki, gier wideo i innych programów -- to kradzież.
8. Powiedz dzieciom, że nie należy spotykać się z osobami poznanymi w Internecie. Wyjaśnij, że internetowi przyjaciele nie zawsze są tymi, za których się podają.
9. Naucz dzieci, że nie wszystko, co przeczytają lub zobaczą w Internecie, jest prawdą. Zachęcaj je do zadawania pytań, jeśli nie są czegoś pewne.
10. Korzystaj z nowoczesnego oprogramowania do kontrolowania aktywności dziecka w Internecie. Funkcja kontroli rodzicielskiej pozwala zablokować dostęp do nieodpowiednich witryn, monitorować odwiedzane przez dzieci witryny i sprawdzać, co dzieci tam robią.

ARCHIWUM

Gazetka nr 1

Gazetka nr 2

Gazetka nr 3 ŚWIĘTO SZKOŁY

Gazetka nr 4

Gazetka nr 5

Gazetka nr 6

Gazetka nr 7 DBI