[powrót]

    My wszyscy uczniowie z klasy II "a" wraz ze swoją wychowawczynią p. Teresą Zawiślak, którzy z utęsknieniem czekaliśmy  na Święta Bożego Narodzenia pamiętamy o tym, aby pielęgnować bożonarodzeniowe tradycje.

    22 grudnia 1999 r. o godz. 1700 odbyło się spotkanie opłatkowe naszej klasy. Rodzice pięknie przygotowali nam salę. Przynieśli wystrojoną choinkę i udekorowali wraz z nami naszą klasę. Stoły ustawiono w rzędzie i nakryto je białymi obrusami oraz przystrojono świerkowymi gałązkami i kwiatami. Na nich znalazły się: opłatek, postne potrawy, różne ciasta i napoje. Pod choinką znalazły się symboliczne upominki.

    Na początku uroczystości odbyło się spotkanie z s. Emilią. Dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy wszystkim zgromadzonym serdeczne, świąteczne życzenia mając na uwadze przysłowia:

"Jakiś w Wigilię, takiś cały rok"

"W dzień Adama i Ewy daruj bliźniemu gniewy"

Nastepnie odbyła się zbiorowa recytacja wiersza Cypriana Kamila Norwida "Opłatek"

"Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie".

    Później odbyło się wspólne kolędowanie. Śpiewaliśmy "Dzisiaj w Betlejem", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Wśród nocnej ciszy", "Jezus malusieńki", "Lulajże Jezuniu". Słuchaliśmy również nagrań ulubionych kolęd.

    Następnie wszyscy usiedliśmy do stołów i częstowaliśmy się różnymi potrawami. Najbardziej smakowały nam koreczki śledziowe. doskonałe były ciasta i soki owocowe. Klasowy stół wigilijny zupełnie przypominał nam domowy.

Na koniec odbyło się wręczanie upominków.

    Jesteśmy szczęśliwi, że w klasowej uroczystości wziął udział nasz kolega Mateusz wraz ze swoją mamą. Było miło i wesoło.