W dniu 15 X 1999r. odbył się w szkole Dzień Szwecji według harmonogramu:

 

Wystawa plastyczna

  8.00 - Seans filmowy KINO według ASTRID LINDGREN - "Dzieci z Bullerbyn" klasy II i III
  9.00 - koncert dla kl. VI i VIII
  9.30 -
Seans filmowy KINO według ASTRID LINDGREN  "Bracia Lwie Serce"
10.15 -
koncert połączony z konkursem dla kl. II i III
11.45 -
koncert i quiz o Szwecji dla kl. IV, V i VI
13.30 -
koncert dla kl. I

W koncercie wystąpili: lubelski zespół ,,Shantymen" i Inge Wijk- rikstomte och trubadur, bard z Karlskrony (Szwecja). Gościem honorowym ze Szwecji była m.in. Pani Burmistrz miasta Karlskrona.

Przygotowany Quiz o Szwecji dla klas IV, V i VI zawierał pytania z literatury, historii, geografii, biologii i sportu. Oto one:

Literatura

Wymień przynajmniej 10 tytułów książek szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, które znajdują się w naszej bibliotece. Dodam, że wszystkich książek napisała około 40.

Ta szwedzka pisarka, przedstawicielka neoromantyzmu, otrzymała w 1909 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Na podstawie jej powieści nakręcono znany i lubiany przez dzieci, także w Polsce, film animowany. Podaj nazwisko autorki i tytuł książki, na podstawie której nakręcono film.

,,Włosy jej, tego samego koloru co marchew, splecione były w dwa twarde, sterczące warkoczyki. Nos kształtu bardzo małego kartofelka cały usiany był piegami. Pod nosem znajdowały się szerokie, roześmiane usta ze zdrowymi, białymi zębami. Sukienkę miała dość dziwną. Fizia uszyła ją sama. Nie starczyło jej niebieskiego materiału, więc musiała dosztukować tu i ówdzie parę kawałków czerwonego jedwabiu. Na długich, cienkich nogach miała długie pończochy - jedną brązową, a drugą czarną - i czarne buty, akurat dwa razy dłuższe od stóp, żeby były trochę na wyrost."

Pippi Langstrump to najbardziej znana postać z powieści Astrid Lindgren. Kto podsunął pisarce pomysł stworzenia takiej bohaterki jak do tego doszło?

,,Rasmus wybiegł z izby. Co za szczęście, że ma także własne jezioro! To był czarodziejski dzień, najbardziej czarodziejski ze wszystkich... Przystanął na ganku, by zaczekać na Oskara. Leżał tam jego kotek i spał na słońcu. Tak, to był czarodziejski dzień! Ma jezioro i kota, i ojca, i matkę. Ma dom rodzinny. Ten mały, szary domek jest jego domem rodzinnym. Grube belki, z których jest zbudowany , są stare i tak wytarte, że lśnią jak jedwab. Jakież piękne, jakiż to piękny dom pogłaskał nieśmiało grube belki. Małą, chudą rączką głaskał Rasmus dom, który był jego domem rodzinnym."

Wyjaśnij, dlaczego chłopiec tak bardzo cieszył się, że będzie miał dom rodzinny. Podaj tytuł utworu Astrid Lindgren, z którego pochodzi ten cytat.

,,Gdy nareszcie weszliśmy do pokoju, choinka była zapalona , a na stole paliły się świece. Dostałam gęsiej skórki jak zawsze, kiedy jest tak ładnie i przejmująco. Tatuś przeczytał o Dzieciątku Jezus z Biblii. A ja powiedziałam bardzo ładny wierszyk, który zaczyna się tak: ,,Ty, mały, śliczny Jezusku, co leżysz na słomie..."

W wierszu tym powiedziane jest, że właściwie to Jezus powinien dostawać całą masę prezentów i tort. Ja też tak sądzę. A zamiast tego my dostajemy prezenty."

Jakie zwyczaje i obyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia opisane są w powieści Astrid Lindgren ,,Dzieci z Bullerbyn"? Podaj 2 przykłady.

Historia

Ta dynastia szwedzka panowała na tronie polskim od końca XVI w. do połowy XVII w. (1587 - 1668).
Jak się nazywała ? Wymień przynajmniej dwóch panujących.

Ten pomnik znajduje się w Warszawie. Jaką postać przedstawia i co ona ma wspólnego ze Szwecją?

Kiedy i dlaczego przeniesiona została stolica z Krakowa do Warszawy?

Biologia

Szwecja należy do krajów w których ochrania się środowisko naturalne. Założono i udostępniono wiele Parków Narodowych. Podaj ile parków narodowych utworzono w Szwecji:

a) 3
b) 23
c) 13

Ma masywną budowę ciała, grube niezgrabne kończyny, małe uszy i oczy. Należy do zwierząt łagodnych i płochliwych, ale jednocześnie nieobliczalnych . Bywa niebezpieczny gdy czuje się zagrożony lub rozdrażniony. Podejmuje wtedy walkę wykorzystując potężne zęby, pazury a także silny uścisk łap. Pluszowy stał się niezastąpioną zabawką wielu dzieci na świecie. O jakim największym szwedzkim drapieżniku mowa jest w tej charakterystyce?

a) wilk
b) tygrys
c) niedźwiedź

W lasach rosnących na terenach Szwecji spotyka się drzewa iglaste i liściaste. W obrębie drzew liściastych dominuje:

a) dąb, brzoza, buk
b) jodła, modrzew, cis
c) limba, kosodrzewina, wierzba
d) świerk, sosna, jałowiec

Te ssaki bardzo rzadko można spotkać w stanie dzikim. Większość z nich hodowana jest na skórę, mięso lub jako zwierzęta pociągowe. Z ich pomocy korzysta św. Mikołaj - ciągną jego sanie.

a) łoś
b) sarna
c) renifer

Szwecję pokrywają w większości lasy szpilkowe typu tajgi. Dominują tutaj dwa gatunki drzew iglastych. Podaj ich nazwę.

a) dąb, brzoza
b) świerk, sosna
c) brzoza, jesion

Orzeł przedni i sowa śnieżna występują w P. N. Sarek. Do jakiej grupy ptaków można je zaliczyć?

a) drapieżne i sowowate
b) brodzące i wróblowate
c) kuraki

Z podanych zestawów zwierząt wybierz te, które charakteryzują faunę Szwecji:

a) sarna, łoś, gepard
b) rosomak, ryś, renifer
c) słoń, żółw, antylopa

Roślinność wysokich gór i fieldów Szwecji jest uboga. Wybierz zestaw roślin, które odpowiadają roślinności tundry górskiej spotykanej w północnej części Szwecji:

a) mchy, porosty, skalnice, wierzba karłowata
b) bananowiec, agawa, liany, platan
c) bez, lipa, dąb, orzech włoski

W P.N. Abisko żyją ssaki charakterystyczne dla Skandynawii. Jedne z nich znane są z bardzo ciekawych wędrówek. Liczne stada tych małych gryzoni rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu innego miejsca do życia. Bardzo wiele z nich ginie z głodu, wyczerpana, padają ofiarą drapieżników lub topią się w rzekach, jeziorach i morzu. O jakim gryzoniu jest tu mowa?

a) leming
b) świstak
c) królik

Jest największym zwierzęciem z rodziny jeleniowatych. Wędruje po swoim terytorium ostrożnie i cicho. Zamieszkuje tereny podmokłe, bagienne. Dzięki specjalnej budowie racic z niezwykłą zręcznością porusza się po trzęsawiskach. Ma piękne poroże charakterystyczne tylko dla samców. Samice zwane klępą lub łoszą są pozbawione tak pięknego poroża. Jakiego ssaka dotyczy ta charakterystyka?

a) jeleń b) łoś c) żubr

Jest to jeden z najbardziej wysuniętych na północ parków narodowych w Europie. Atrakcją tego obszaru chronionego są obserwowane w czerwcu i lipcu zjawiska określane jako ,,białe noce". Park ten zajmuje powierzchnię 740 km2. Położony jest za kołem podbiegunowym północnym. O jakim P. N. Szwecji jest mowa w tym pytaniu?

a) Karkonoski
b) Abisko
c) Yellowstone

Geografia

Szwecja ma bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową. Wzdłuż brzegów ciągną się tysiące małych, skalistych wysepek, niekiedy tak małych, że wystarczy na nich miejsca na jeden letni dom i parę drzew. Jak nazywa się taki typ wybrzeża?

Na północy Szwecji rozciąga się surowa kraina porośnięta tundrą, gdzie hoduje się renifery. Jak nazywają się mieszkańcy tego rejonu?

Szwecja - jeden z największych pod względem powierzchni krajów Europy jest słabo zaludniona (8, 8 mln mieszkańców). Większość jej mieszkańców skupia się w sąsiedztwie trzech największych miast. Wymień ich nazwy.

Powierzchnia Szwecji charakteryzuje się młodą rzeźbą polodowcową, z licznie występującymi jeziorami. Najdłuższa rzeka Szwecji - Klar uchodzi do największego jeziora tego kraju (trzeciego pod względem wielkości jeziora Europy). Podaj jego nazwę.

Do Szwecji należą dwie duże wyspy na Bałtyku. Jedna to Olandia. Na północ od drugiej znajduje się największa głębia tego morza, wynosząca 459 m. Podaj nazwę tej wyspy.

Szwecja jest wysoko rozwiniętym krajem przemysłowym. Podstawą przemysłu są znaczne bogactwa naturalne. Wymień dwa główne.

W Szwecji wytwarzane są m. in. samochody osobowe i ciężarowe. Są one na ogół drogie, ale wysokiej jakości, przez co cenione za granicą, także w Polsce. Wymień nazwę znanej szwedzkiej firmy samochodowej.

Sport

Kto zdobył mistrzostwo świata w jeździe na żużlu w 1999 roku?

Jak nazywa się znakomity tenisista szwedzki, zwycięzca Wimbledonu?

Jeden z najlepszych narciarzy - alpejczyków świata, wielokrotny zdobywca Pucharu świata, medalista mistrzostw i igrzysk olimpijskich - to...

 

Na podstawie książek Astrid Lindgren znajdujących się w bibliotece szkolnej przygotowano na konkurs dla klas II i III następujące pytania:

W jakim państwie leży Bullerbyn?

a) w Norwegii
b) w Szwecji
c) we Francji

Jak nazywał się dom Pippi Pończoszanki?

a) Biały Dom
b) Willa Marzeń
c) Willa Śmiesznotka

Co kolekcjonował Bosse?

a) znaczki
b) ptasie jaja
c) kolorowe kulki

Przy jakiej ulicy mieszkała Lotta?

a) przy ul. Awanturników
b) przy ul. Szmaragdowej
c) przy ul. Rozbójników

Jak nazywała się małpka Pippi Pończoszanka?

a) Pan Nilson
b) Elza
c) Bonifacy

Jakich pieniędzy używa się w Szwecji?

a)dolarów
b)marek
c)koron

Jak nazywała Lotta swego różowego prosiaczka?

a) Nisiek
b) Pucek
c) Pankracek

Czyją córką była Ronja?

a) rycerza
b) zbójnika
c) króla

Jaka przygoda spotkała ,,słynnego łyżwiarza" z Bullerbyn?

a) wpadł do przerębli
b) złamał nogę
c) zgubił łyżwy

Kto zaopiekował się małym Rasmusem (chłopcem z sierocińca)

a) Pani Peterson
b) Oskar
c) Ciotka Gertruda

Jak wyglądał koń Pippi Pończoszanki?

a) był cały w kropki
b) był cały różowy
c) miał różowe wąsy

Jaki primaaprilisowy żarcik wymyślili uczniowie dla pani w szkole w Bullerbyn?

a) wysmarowali tablicę świecą
b) przykleili gumę do żucia do krzesła pani
c) przesunęli zegar o 2 godziny do przodu

[ Szwecja - strona główna]